شهرسازیمدیریت شهری

5 پروژه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی وارد مدار بهره برداری می شود

شنبه چهاردهم آبان ماه سال 1401، پروژه افزایش ظرفیت و ساماندهی کانال سیل برگردان غرب در محدوده پل آریافر به همراه 4 پروژه دیگر در زمینه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی شهر تهران، طی مراسمی با حضور شهردار تهران به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش تهران نامه به نقل از پایگاه خبری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، “عباس شعبانی” معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران ضمن اعلام خبر فوق افزود: همزمان با یازدهمین شنبه “افتخار و امید”، پروژه افزایش ظرفیت و ساماندهی کانال سیل برگردان غرب در محدوده پل آریافر و رسوبگیر محدوده تقاطع بزرگراه جلال آل احمد به همراه 4 پروژه افزایش ظرفیت و ساماندهی کانال سیل برگردان غرب در محدوده بازارچه نصر، اجرای دال بتنی درجا روی کانال ضلع شرق خیابان فدائیان اسلام، مرمت کانال قلقلی و پروژه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی محدوده بزرگراه مخصوص کرج (حدفاصل بزرگراه آزادگان تا رودخانه کن) طی مراسمی با حضور “علیرضا زاکانی” شهردار تهران افتتاح و وارد مدار خواهند شد.

وی در تشریح ضرورت های اجرایی و مشخصات فنی این پروژه ها، با بیان آنکه احداث كانال انحرافي آریافر با هدف ساماندهی و جبران کمبود ظرفیت هیدرولیکی کانال سیل برگردان غرب در محدوده پل آریافر تعریف شده است، یادآور شد طول کلی پروژه 471 متر بوده که 310 متر آن به صورت کانال و 90 متر از طول آن از طریق سگمنت گذاری اجرا شده است. ضمنا 71 متر از طول پروژه شامل حوضچه رسوب گیر و حوضچه آرامش بوده و بهره برداری از آن علاوه بر ارتقای ایمنی مقابل خطر سیلاب، سبب کنترل میزان دبی عبوری از کانال خواهد شد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، با یادآوری اینکه کانال سیل برگردان غرب در محدوده بازارچه نصر و با توجه دخل و تصرفات انجام شده، عدم نگهداری و بهره برداری اصولی و تخلیه فاضلاب دچار تخریب و فرسایش شده بود، خاطرنشان کرد: در این راستا بهسازی و مرمت اساسی کانال از سال 1399 در دستور کار شرکت خاکریزآب قرار گرفت. طول پروژه افزایش ظرفیت و ساماندهی کانال سیل برگردان غرب در محدوده بازارچه نصر به حدود 835 متر می رسد و با انجام اقداماتی از جمله مرمت کف و زیر دیوارها، اصلاح پروفیل کف و رفع موانع موجود تکمیل و نهایی شده است.

به گفته شعبانی، طول کل پروژه سرپوشیده سازی کانال ضلع شرق خیابان فدائیان اسلام شامل 1800متر بوده که اجرای این عملیات با استفاده از دال بتنی درجا در 890 متر از طول آن صورت پذیرفته است. از فواید اجرای این پروژه، علاوه بر افزایش ظرفیت گذردهی آبهای سطحی می توان به ایجاد امنیت برای شهروندان و جلوگیری از خطر سقوط به داخل کانال اشاره کرد.
وی با بیان آنکه کانال قلقلی از کانال های قدیمی شهر تهران است که به دلیل عبور معارضین تاسیساتی، عدم نگهداری و بهره برداری اصولی، تخلیه فاضلاب و سایر دخل و تصرفات غیرمجاز، دچار مشکلات متعددی شده بود، خاطرنشان کرد: مرمت کانال قلقلی با هدف جلوگیری از بروز هرگونه خسارت احتمالی به مناطق شهری و نشست احتمالی معابر، ایمن سازی مناطق شهری مقابل خطر سیلاب و جلوگیری از تخریب و فرسایش شبکه در دستور کار شرکت خاکریزآب قرار گرفت و هم اکنون 627 متر از طول آن از ابتدای خیابان تاکستان تا تقاطع خیابان جعفری در خیابان حبیب اله آماده بهره برداری است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، در ادامه پروژه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی محدوده بزرگراه مخصوص کرج را شامل اجرای لوله بتن پلیمری به قطر 1600 میلیمتر (به طول 711 متر) و قطر 1800 میلیمتر (به طول 1943 متر) در عمق 6 تا 8 متری زمین دانست و با یادآوری اینکه مجرای بزرگراه مخصوص کرج از تقاطع بزرگراه آزادگان آغاز ‌شده و در انتها به رودخانه کن تخلیه می‌شود، گفت: بخش قابل افتتاح شامل بخش حدفاصل بلوار شیشه مینا تا محل تخلیه به رودخانه کن در موقعیت ضلع شمالی بزرگراه مخصوص به طول 857 متر، با سایز لوله 1800mm و تعداد 9 عدد آدم رو می باشد و به طور کلی وظیفه جمع آوری و هدایت رواناب ها از حوزه های شهری و کوهستانی قرار گرفته در غرب رودخانه کن(تا محدوده بزرگراه آزادگان) را بر عهده دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا