مردم کجای معادلات شما قرار دارند؟!

جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ در ۱۹:۵۲


دغدغه سیاسیون در ماههای گذشته، بستن لیست‌های جناح خود برای شورا بود و دغدغه بسیاری از کاندیداها نیز رقابت برای قرارگرفتن در لیست یکی از جناح‌ها.

مردم کجای معادلات شما قرار دارند؟

نمی‌خواهم بگویم کار حزبی و جمعی و لیست بستن درست نیست خیر اتفاقاً اتکا به خرد جمعی و برخورداری کاندیداها از پشتوانه تشکیلاتی، هم در ایفای نقش و وظایف و هم در مسئولیت‌پذیری آنها و تشکیلات حامی‌شان، لازم و مفید است؛ اما می‌خواهم بگویم دغدغه مردم این نیست، دغدغه مردم با دغدغه سیاستمداران متفاوت است‌؛ مردم خواستار توسعه و آبادی ‌شهر و محل زندگی خود و کاهش و حل مسائل و مشکلات هستند. و این دغدغه مردم، لزوماً با برنامه‌ریزی سیاستمداران و دغدغه لیست‌بستن آنها رفع نمی‌شود.

شهر و مدیریت آن بیشتر یک موضوع غیرسیاسی است، ترکیبی از بخش‌های فنی و عمرانی، معماری و شهرسازی، خدمات شهری، مالیه و اقتصاد و مسائل فرهنگی و اجتماعی در حالی که لیست های جناح های سیاسی تقریباً به طور ۱۰۰% سیاسی است مردم به عنوان صاحبان شهر و کسانی که هزینه اداره شهر را پرداخت می کنند در این لیست های ۱۰۰% سیاسی غایبند شورای شهر به عنوان نماینده شهروندان باید همه افراد اقشار و گروه های موجود در شهر را نمایندگی کند شورا باید نماینده خواسته ها و مطالبات یکایک شهروندان باشد برای این منظور باید مردم عادی نیز در شورا حضور داشته باشند یا نمایندگانی داشته باشند. وقتی جناح‌های سیاسی نگاهشان بیشتر متوجه سیاستمداران است و مردم عادی در این لیست ها دیده نمی شوند در حالی که اکثریت قریب به اتفاق شهروندان را همین مردم تشکیل می دهند، باید چیکار کرد؟ اینجا خود مردم عادی هستند که باید دست به کار شوند و با بررسی کاندیداهایی که به آنها نزدیک هستند و می‌توانند مطالبات آنها را نمایندگی کنند، از آنها حمایت کنند و به نمایندگی از خود به شورا بفرستند.

در میان کاندیداها بسیار اند افرادی از مردم و شهروندان عادی مانند کسبه و بازاری، کارگر، کارمند، کشاورز، بانوان، معلمان، و دیگر اقشار مختلف مردم که در بتن مردم و جامعه زندگی می کنند و خیلی بیشتر از سیاستمداران با مسائل و مشکلات مردم آشنا هستند.

شورای شهر باید خالی از سیاستمداران و سیاست‌بازی و جای کارشناسان و متخصصانی که مسائل و مشکلات شهر و عموم شهروندان را می شناسند و به دور از تنش ها و دعوای سیاسی باشد.

کلانشهر تهران ۱۰ میلیونی نیازمند حل فوری مسائلی مانند ترافیک، آلودگی هوا، مسکن و دهها مسأله خرد و کلان دیگر است. همچنین یکی از اولویت های شورای شهر آینده باید کاهش هزینه های اداره شهر و چابک تر نمودن ساختار فربه شهرداری باشد که در طول سالیان گذشته به طور بی رویه و بدون برنامه، رشد نموده است.
مردم عادی و عموم شهروندان، می‌توانند بازی سیاست بازان را بر هم زده و خود با همدلی و وحدت، برای اداره شهر خود توسط نمایندگان واقعی خود تصمیم بگیرند.

* فاطمه السادات حسینی، دکترای تخصصی تاریخ و تمدن ملل اسلامی

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار