مراجعه ۱۶۰ موتورسیکلت‌ به مراکز معاینه فنی از مجموع ۳۰۰۰۰۰۰!

جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ در ۱۶:۴۰


در حالی که طبق قانون هوای پاک، موتورسیکلت‌ها نیز موظفه به مراجعه به مراکز معاینه فنی هستند اما در سال جاری صرفاً حدود ۱۶۰ دستگاه موتورسیکلت به مراکز معاینه مراجعه کرده‌اند در حالی که حدود ۳ میلیون موتورسیکلت در سطح شهر وجود دارد!

حسین مقدم درباره معاینه فنی موتورسیکلت‌ها طبق قانون هوای پاک اظهار کرد: در قانون صراحتاً قید شده که خودروها و موتوسیکلت‌ها برای تردد به گواهی معاینه فنی نیاز دارند اما در صورتی که از دارندگان این وسایل، گواهی معاینه فنی درخواست نشود، تعداد انگشت شماری به مراکز مراجعه خواهند کرد.

وی با بیان اینکه شهرداری نمی‌تواند الزامی برای ارائه خدمات به متقاضیان تعیین کند، ادامه داد: ۱۱ خط مکانیزه در ۶ مرکز برای معاینه فنی موتورسیکلت‌ها راه‌اندازی کرده‌ایم اما تا زمانی که گواهی معاینه فنی از راکبان موتورسیکلت‌ها خواسته نشود، طبیعتاً آنها نیز به مراکز معاینه فنی مراجعه نمی‌کنند.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران تصریح کرد: در سال جاری حدود ۱۶۰ دستگاه موتورسیکلت به مراکز معاینه مراجعه کرده‌اند در حالی که حدود ۳ میلیون موتورسیکلت در سطح شهر وجود دارد!

وی خاطرنشان کرد:ضابط اجرای قانون، پلیس راهور است البته در اجرای قانون مشکلات و ملاحظاتی از جمله اینکه “صاحبان برخی موتورسیکلت‌ها از این وسیله برای امرار معاش استفاده می‌کنند و نباید در شرایط اقتصادی کنونی تحت فشار قرار گیرند”، وجود دارد اما نباید قانون گریزی وجود داشته باشد و مانند رعایت نکردن نظم ترافیکی از رفتن به مراکز معاینه فنی هم خودداری کنند.

مقدم خاطرنشان کرد: خودروهای سواری هنگام خرید و فروش به گواهی معتبر معاینه فنی نیاز دارند، پلیس هنگام چک کردن مدارک رانندگان خودروهای سواری، گواهی معاینه فنی را هم اخذ می‌کند، برای موتورسیکلت‌ها نیز باید چنین الزامی وجود داشته باشد اما متأسفانه اکنون شرایط اینطور نیست در حالی که اقداماتی از این دست و همچنین تعیین جریمه می‌تواند منجر به ضمانت اجرایی قانون شود.

وی در ادامه با اشاره به تعداد مراکز معاینه فنی خودروهای سبک در شهر تهران گفت: تعداد خطوط معاینه فنی خودرو تا سال ۹۶ شامل ۴۰ خط معاینه فنی بود که طی ۴ سال اخیر به ۵۶ خط افزایش یافت اما با انصراف چند مرکز معاینه فنیِ متعلق به بخش خصوصی، به حدود ۵۴ خط رسید.

 

 

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار