فرهنگ، کجای معادلات شما قرار دارد؟

شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ در ۱۹:۰۷


** فاطمه السادات حسینی، دکترای تخصصی تاریخ و تمدن ملل اسلامی

شهر، مجموعه یکپارچه ای متشکل ابنیه، تأسیسات، خیابان ها، پل ها، بزرگراه ها، فضاهای شهری و انسان هاست. مهم ترین جزء تشکیل دهنده یک شهر انسان ها و شهروندان هستند و در واقع، این انسانها و روابط انسانی است که شهر را می سازد؛ از این رو، فرهنگ و مسائل مرتبط با آن و مسائل اجتماعی، به عنوان دو مقوله مرتبط با شهروندان و روابط انسانی، در مدیریت شهری، حائز اهمیت هستند؛ لذا در سازمان مدیریت شهری، علاوه بر بخش‌های عمرانی، شهرسازی، خدمات شهری، مالی و اقتصادی، بخش اعظمی از ساختار و وظایف، نیز به حوزه فرهنگی شهر و شهروندان اختصاص یافته است.

در شهرداری تهران نیز ما معاونت فرهنگی اجتماعی با زیرمجموعه های متعدد و همچنین سازمان فرهنگی هنری را داریم. بخش فرهنگی و اجتماعی، پس از انقلاب و مشخصاً پس از پایان دفاع مقدس به ساختار شهرداری ها راه یافت. سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز حاصل نگاه دقیق و ویژه رهبر معظم انقلاب به مقوله فرهنگ می باشد و با دستور مستقیم ایشان، این کار ارزشمند و مفید انجام شد.

اما فرهنگ و مولفه های آن، آن طور که باید و شاید در مجموعه سازمان مدیریت شهری دارای اهمیت و توجه ویژه نیست و همچنان شهر و شهرداری، چه از دیدگاه مدیران شهری و چه حتی از نگاه شهروندان، بیشتر با شهرسازی، عمران و آبادانی و خدمات شهری، دیده و شناخته می شود؛ در حالیکه شهر یک موجود زنده است و توجه به انسان محوری و نیازهای انسانی آن باید در راس الویت ها باشد.

شهرداری تهران، از این حیث امکانات و ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد و مجموعه معاونت فرهنگی اجتماعی و سازمان فرهنگی هنری آن، می‌تواند در زمینه توسعه انسان محوری و توسعه فرهنگی اجتماعی کلانشهر تهران، نقش بیشتری ایفا نماید. امیدوارم شورای ششم به این مهم توجه بیشتری نماید و برای مسائل فرهنگی اجتماعی تهران و توسعه فرهنگی آن، اهمیت و اولویت بیشتری قائل شود.

۲ نظر برای “ فرهنگ، کجای معادلات شما قرار دارد؟ ”

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار