زاکانی: برای ناوگان حمل‌ونقل تهران ۵۰۰ هزار میلیارد تومان نیاز داریم

یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ در ۱۵:۰۸


شهردار تهران اعلام کرد: برای مجموعه حمل و نقل عمومی پایتخت ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهیم تا حال مردم این کلانشهر را خوب و مشکلات این بخش را حل کنیم.

علیرضا زاکانی روز یکشنبه در همایش شاهدان شهر (دیدار با ۶۳۰ فرزند شهید شاغل در شهرداری تهران) اضافه کرد: در این ارتباط برای بازسازی و نوسازی اتوبوس های پایتخت به ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

زاکانی گفت: مثلث شهر، شهروند و شهرداری اگر خوب ترسیم شود می توانیم با خدمتگزاری مناسب راه را برای آینده پایتخت باز کنیم.

وی افزود: تهران به تعبیر رهبر معظم انقلاب یک کشور، اثرات آن ملی و فراملی و پیشانی نظام اسلامی است اما از مشکلات متعددی رنج می برد.

شهردار تهران ادامه داد: بین شمال و جنوب تهران تبعیض نهادینه شده‌ای وجود دارد و تهران نیازمند تحول در روح و کالبد است.

زاکانی اضافه کرد: باید این شهر را به عنوان یک موجودیت به سمت تحول روح و کالبد سوق دهیم و یک الگوی کلانشهر جهان اسلام بسازیم.

وی با بیان اینکه شهروندان از ما ناراحت و ناراضی هستند و سرمایه‌های اجتماعی شهر آسیب دیده است، گفت: این مردم به عنوان صاحبان انقلاب نیازمند خدمت شایسته و توجه ویژه هستند؛ به ویژه کسانی که از حق ابتدایی خود محروم مانده اند.

زاکانی ادامه داد: بنابراین باید با نوکری و شایستگی، اعتماد مردم را جلب کنیم تا آنها به میدان بیایند و بر مدار آنها حرکت کنیم و مردم محور این تحول و بر مدار نخبگان شهر قرار گیرند.

وی تاکید کرد: الگوسازی در تهران ادعای بزرگی است که عده ای از نزدیک شدن به آن از کیلومترها فاصله می ترسیدند.

شهردار تهران بیان کرد: موضوع بعدی شهرداری است که باید تبدیل به یک نهاد خدمتگزار اجتماعی و میدان دار همه دستگاه‌ها شود و حرکت در مسیر مدیریت یکپارچه شهری و فراتر از آن حکمرانی واحد شهری را دنبال کند.

وی گفت: محقق کردن این ویژگی ها، فکر و اندیشه فراخی می طلبد و دقت های لازمی را می خواهد که جزو با تکیه بر فرهنگ شهید، شهادت، بسیج و میراث انبیا و اولیای الهی میسر نمی شود.

زاکانی گفت: ۲ ماه و ۱۹ روز است که به عنوان شهردار تهران خدمت مردم هستم و مسیری را می رویم تا به شهر الگو برسیم و در این چارچوب چهار خط راهبردی جدی را دنبال می کنیم.

وی اظهار داشت: ابتدا باید تعریف مشخصی از افق آینده را داشته ‌باشیم و برنامه مدون محقق کننده آن افق را تنظیم کنیم و نیروی انسانی شایسته آن را در خدمت شهرداری قرار دهیم.

وی تاکید کرد: راهبرد دوم هم‌داستانی مسئولان و مردم در رسیدن به این افق عالی است و اگر همه مسئولان پای برداشتن مشکلات از تهران نایستند، دچار مشکل خواهیم شد.

زاکانی یادآوری کرد: برای مثال دیروز نیم ساعت یک رام قطار در یکی از ایستگاه های مترو دچار نقص شد و دیدیم که چه ناراحتی هایی برای مردم به وجود آمد.

شهردار تهران یادآور شد: در هفت خط مترو، یک هزار و ۵۰۰ واگن مهیا شده است در حالی که این هفت خط نیاز به سه هزار واگن دارد.

زاکانی اضافه کرد: همچنین از این تعداد ۳۶۴ واگن از رده خارج و بیش از دو سوم آنها نیز  نیاز به اورهال دارد و این هفت خط برای تکمیل و خدمت شایسته به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد.

وی با بیان اینکه برای سایر خطوط نیز ۲۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، ادامه داد: سومین راهبرد این است که مسیر را طوری دنبال کنیم که مردم سالاری در تهران محقق شود.

زاکانی گفت: همه این مشکلات با حضور و مشارکت مردم قابل حل است؛ لذا شهرداری باید خود را برای تحول مهیا کند و مسئولیت های خود را بپذیرد.

به گفته وی، در ۲ سال و نیم گذشته شهرداری پایتخت کار می کرد که فقط حقوق ها را بپردازد و ۶۷ تا ۷۰ درصد اعتبارات که از شهرسازی فراهم می شد، قفل شده بود.

زاکانی اضافه کرد: اما با ایجاد انضباط مالی حقوق ها را در بیست و هشتم ماه واریز و به شورا اعلام کردیم که با حاکم کردن نظم مالی دیگر تنش مالی نداریم و ۲ ماه است که حقوق پرداخت می شود و اعتبار نگهداشت شهر برای ماه آینده را نیز دیروز پرداخت کردیم‌.

ویژگی‌های بسیج برای دیروز، امروز و فرداست

وی با تبریک هفته بسیج نیز گفت: این هفته یادآور غیرت، بزرگی، عظمت، ایثار، شجاعت، اخلاص، بندگی و خدمتگزاری است.

زاکانی افزود: امروز اگر از این ویژگی ها صحبت می کنیم شاید عده ای بگویند که این مولفه ها به تاریخ پیوسته اما حقیقت این است که این ویژگی های همیشه جاودان در تاریخ  است و دیروز، امروز و فردا نمی شناسد.

وی با بیان ایکه یاد و نام شهید، بزرگی و عظمت آموزگارانی است که باید از آنها درس ها بیاموزیم، افزود: وقتی صحبت از فداکاری، ایثارگری و شهدا به میان می آید باید توجه داشته باشیم که به آنها نیازمندیم.

زاکانی با اشاره به اینکه طبق آیه ۱۵۴ سوره بقره درک و شناختی از شهدا نداریم، افزود: شما فرزندان خلق کنندگان فرهنگ بسیج هستید که آنها رفتند تا این میراث گرانبهای الهی در دستان ما بماند.

وی با تاکید بر اینکه باید این مختصات را خوب دریابیم و استمرار دهنده راه این عزیزان باشیم، گفت: انقلاب اسلامی تحقق انفجار نور در جهان بود اما این انفجار باید به یک تمدنی بیانجامد که مقدمه ساز ظهور کبری است؛ لذا باید گام‌های استواری برداشته شود تا حاصل انقلاب در مقام عمل پیاده شود.

زاکانی با بیان اینکه از این منظر دچار نقصان هستیم، افزود: هرچند ۴۲ سال راه طی شده انقلاب پرافتخار است اما با نقطه هدف فاصله معناداری داریم.

وی ادامه داد: این نقص نه به اسلام، امام خمینی (ره)، رهبر معظم انقلاب، شهیدان، ایثارگران و نه به مردم بازمی گردد؛ بلکه به کسانی برمی گردد که مسئول بودند اما خدمت شایسته ارائه نکردند.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار