خطر ساخت و ساز در حریم وبستر رودخانه ها برای شهر تهران

جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ در ۱۶:۰۹


مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران گفت: یکی از عوامل مهم در ایجاد سیل، ساخت و سازهای غیرمجاز در داخل و خارج از شهر است

دستورالعمل اقدامات نگهداشت شهر در فصول پاییز و زمستان ۱۴۰۰ شهرداری تهران تهیه و به شهردار تهران تقدیم شده است. پس از دستور شهردار تهران این دستورالعمل به مناطق ۲۲گانه ابلاغ خواهد شد. اصغر عطایی، مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران درباره جزئیات این دستورالعمل گفت: این دستورالعمل در راستای اهمیت مدیریت جامع و یکپارچه سیلاب‌های شهری تهیه و تدوین شده است. در مدیریت سیلاب‌های شهری نمی‌توان به صورت جزیره‌ای عمل کرد و حتما باید مدیریت جامعی وجود داشته باشد تا همه از آن تبعیت کرده و شهر به صورت یکپارچه عمل کنند.

مدیریت یکپارچه سیلاب‌های شهر تهران

او با اشاره به این که آب‌های سطحی و کانال‌ها مناطق ۲۲گانه با هم ارتباط دارند، افزود: کانال‌ها از شمالی‌ترین نقطه شهر تا جنوبی‌ترین نقطه ادامه دارند. در حال حاضر نزدیک به ۵۵۰ کیلومتر کانال اصل، کانال‌های روباز، روبسته و مسیل در تهران وجود دارد که از مناطق عبور می‌کند. بنابراین باید نگاه مدیریتی بالادستی وجود داشته باشد تا مدیریت این کانال‌ها به صورت یکپارچه دیده شوند.

اصغر عطایی درباره نگهداشت کانال‌ها، بیان کرد: نگهداشت کانال‌ها دو بخش دارد؛ بخش اول از لحاظ فنی و ابنیه‌ای و در بخش دوم از جنبه نظافت، لایروبی و رسوب‌برداری است.

مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران درباره دستورالعمل نگهداشت شهر در فصول سرد، تاکید کرد: این دستورالعمل بر رفع خطر نقاط خطرپذیر و بحرانی تاکید داشته است. مسیر کانال‌ها بر اثر توسعه شهر در طول دهه‌های گذشته مسیر کانال‌ها تغییر پیدا کرده و نقاط خطرپذیری را به وجود آورده است. خطرات این نقاط بحرانی باید مرحله به مرحله رفع شود و ایمن‌سازی مقاطع ناایمن شبکه، انجام می‌شود و  از سال گذشته تعداد زیادی از این نقاط پرخطر سنوات قبل، رفع خطر شده‌اند.

خطری که از حریم رودها به سمت تهران می‌آید

اصغر عطایی با بیان این که در سنوات گذشته در مسیر یا حریم رودخانه‌ها ساخت و ساز شده است، تاکید کرد: به دلیل اینکه رودخانه‌ها در محدوده شهری و شهرداری نیستند لایروبی آنها در حیطه وظایف شهرداری نیست. اما همین رودخانه‌ها می‌تواند خطری برای شهر باشند. سیلی که چند سال پیش تهران که باعث کشته شدن یا مفقود شدن برخی شهروندان شد، به دلیل ساخت و سازها در حریم رودخانه‌ها بود.

او درباره ساخت و ساز در حریم‌ها، افزود: وجود معارضین و ابنیه‌های و ساخت و سازها در حریم و بستر رودخانه‌ها خطرساز است. متاسفانه بیشتر این ساخت و سازها خارج از شهر است اما بارش آنها را تخریب کرده و وارد شهر می‌کند که باعث انسداد کانال‌های اصلی و خطرآفرین می‌شود. یکی از عوامل مهم در ایجاد سیل، ساخت و سازهای غیرمجاز در داخل و خارج از شهر است.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار