تحقق شفافیت، توقف شهر فروشی و لغو مصوبه برج باغها مهمترین دستاورد شورای پنجم بوده است

یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۱۱:۴۰


رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه مطالبات و انتظارات از دوره آینده شورا باید به نحوی در انتخابات شکل گیرد که گامی رو به جلو و نه به عقب، در حوزه اصلاح و توسعه مدیریت شهری برداشته شود گفت: توقف روند شهرفروشی و قانون فروشی و عدم تجاوز از طرح تفصیلی تهران در بارگذاری، لغو مصوبه برج باغ موجب تامین انتظارات شهروندان و تحقق وعده شفافیت از مهمترین دستاورد های شورای پنجم بوده است.

به گزارش تهران نامه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران محسن هاشمی در ابتدای دویست و هشتاد و نهمین جلسه شورا با اشاره به گرامیداشت هفته شوراها گفت: در هفته شورا قرار داریم، شوراهای شهر و روستا، نهادی است که با پیشنهاد مرحوم آیت الله طالقانی در قانون اساسی جمهوری اسلامی گنجانده شد و فصل هفتم قانون اساسی با ۷ اصل، به این مردم نهادترین بخش از ساختار جمهوری اسلامی اختصاص یافت.

وی ادامه داد: هرچند شرایط خاص دوران جنگ تحمیلی، فرصت تاسیس نهاد شوراها را فراهم نکرد اما در دولت سازندگی، لایحه تاسیس شوراها به مجلس ارائه و در سال ۱۳۷۵ تبدیل به قانون گردید که با تدبیر نظام، اجرای این قانون به دولت بعد سپرده شد و در سال ۱۳۷۷، نخستین انتخابات شوراها برگزار گردید و از نهم اردیبهشت سال ۱۳۷۸، نهاد شوراها توسط حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی رسما تشکیل شد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: تاکنون که ۲۲ سال از تشکیل شورها می گذرد، تنها یک سوم اختیارات و ظرفیت قانونی آن واگذار شده است و اگر هرسال یکی از وظایف شوراها توسط دولت و مجلس به آن تفویض می شد امسال می توانستیم شاهد ظرفیت کامل شورا باشیم اما از ۲۳ وظیفه قانونی شوراها تنها ۸ وظیفه به آن تفویض شده است.

هاشمی افزود: تفویض وظایف قانونی شوراها، بار دولت و مجلس را در بسیاری از حوزه های تصدی گری و خدماتی نظیر انرژی، آموزش، سلامت، ارتباطات، ترافیک و اقتصاد شهری سبک می کند و نوعی انتقال امور به مردم وکاستن از میزان نارضایتی و اعتراضات اجتماعی نسبت به حاکمیت است.

هاشمی اظهار داشت: امسال آخرین روز شوراها در دوره پنجم را سپری می کنیم، با وجود همه مشکلات و چالشهایی بوجود آمده دراین دوره که در قالب سه ابرچالش، بحران اقتصادی کشور، رکود در صنعت ساختمان و پاندمی کرونا شاهد بودیم، عملکرد شورای پنجم مثبت و برای کارشناسان و صاحب نظران قابل بررسی است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: شورای پنجم توانست مطالبات سلبی عمومی در حوزه مدیریت شهری را تا حد زیادی محقق کند، کاهش هزینه اداره شهر به کمتر از نصف ابتدای دوره یکی از این دستاوردهاست، بودجه شهرداری تهران در ۴ سال قبل دو برابر بودجه شهرداری لندن بود که با احتساب ارزش پول ملی در حال حاضر از دو برابر به یکسوم رسیده است و تعداد کارکنان شهرداری که هر دوره جهش می یافت نه تنها افزایش نیافته بلکه طی ۴ سال با مصوبه شورا ۲۰ درصد کاهش هم یافته است. وی افزود: در طول این دوره شورا مجموعا ۲۰ هزار نفر از پرسنل شهرداری کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: توقف روند شهرفروشی و قانون فروشی و عدم تجاوز از طرح تفصیلی تهران در بارگذاری یکی دیگر از دستاوردهای مهم است که در کنار حفظ باغات تهران و لغو مصوبه برج باغ موجب تامین انتظارات شهروندان شد.

هاشمی گفت: در بخش فرهنگی اجتماعی نیز سیاست فعالیتهای صرفا مناسبتی و موازی کاری با سایر دستگاههای تبلیغی، تبدیل به تکثر فرهنگی، چندصدایی و رویکرد حمایتی بجای تصدی گری و فعال کردن سمن ها وتشکل های مردم نهاد گردید.

وی اضافه کرد: اما در بخش حمل ونقل عمومی با وجود افتتاح خطوط و ایستگاههای مترو و بهسازی محدود در ناوگان اتوبوس رانی، نیاز های مردم به توسعه ناوگان حمل ونقل عمومی، به دلیل عدم حمایت دولت و سیستم بانکی محقق نگردیده است و از دولت و مجلس انتظار داریم فراتر از وعده و مصوبات کاغذی در عمل مشکل کمبود ناوگان حمل ونقل عمومی تهران را حل کنند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود: در بخش مناسب سازی شهر برای معلولان اقدامات مهمی انجام شد و در موضوع نوسازی بافتهای فرسوده و تاب آوری نیز با وجود مصوبات شورا و برنامه ریزی صورت گرفته، بحران اقتصادی کشور و رکود مانع ایجاد جهش در نوسازی بافتهای فرسوده گردید.

هاشمی گفت: اما یکی از مهمترین دستاوردهای شورای پنجم تحقق وعده شفافیت بود، امروز شورای شهر تهران تنها دستگاهی است که آرا آن شفاف و در معرض دید مردم است و مجلس، نهادهای نظارتی و دولت با وجود مطالبات عمومی شفافیت را اجرا نکرده اند. حذف جلسات غیرعلنی از تصمیم گیری درباره شهر و کاهش قابل توجه رانتها و مفاسد نتیجه شفافیت در این دوره مدیریت شهری است.

وی ادامه داد: با این وجود بدلیل کمبودها و ضعفهایی که دراجرا توسط شهرداری و هم عملکرد شورا وجود داشته است از شهروندان تهرانی عذرخواهی می کنیم و امیدواریم که مطالبات و انتظارات از دوره آینده شورا به نحوی در انتخابات شکل گیرد که گامی رو به جلو و نه به عقب، در حوزه اصلاح و توسعه مدیریت شهری برداشته شود.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار