با حضور شهردار تهران و وزیر ورزش: آیین رونمایی طرح ملی شهر فعال کشور

سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ در ۱۴:۱۴


طرح ملی شهر فعال کشور با حضور پیروزحناچی شهردار تهران ، مسعودسلطانی فر وزیر ورزش و جوانان و جمعی از مدیران ورزشی کشور و شهرداران کلانشهرها رونمایی شد
به گزارش تهران نامه به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران پیروز حناچی شهردار تهران با بیان اینکه طرح شفا موضوع مهمی است و مهمتر اینکه این طرح با نگاه ایجاد مشارکت برای تحقق آن دنبال می‌شودگفت: با همکاری شهرداری‌ها هر اقدام مشابهی می‌تواند محقق شود و بدون همکاری شهرداری‌ها، این طرح‌ به نتیجه کامل نمی‌رسد.

رئیس مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران در ادامه با اظهار این مطلب که زندگی شهرنشینی عارضه‌هایی دارد،گفت: از یکسو بر ترافیک و آلودگی که در کلانشهرها تجربه می‌کنیم و تبعات سنگینی دارد واز سوی دیگر، عدم تحرک که منجر به افزایش وزن، دیابت، فشار خون و … می‌شود، همگی در نتیجه عدم تحرک شهروندان ونبود توسعه همه جانبه در شهرها در دهه های گذشته است.

وی افزود: در تهران وضعیت حادتر از سایر استان‌ها است و باید دید برای جلوگیری از آن چه کاری باید انجام داد. زمانی که شاهد هستیم شیوه مدیریتی منجر به افزایش آمارها شده، عقل حکم می‌کند که به عقب برگردیم ودر برنامه ها تجدید نظر کنیم.

شهردار تهران بیان کرد: کاری که در تهران و در برخی از شهرها در حال انجام است، توسعه مسیر دوچرخه‌سواری ،پیاده راهها وجاده های سلامت است که ارزان‌ترین شیوه می‌باشد؛ این یک علامت برای تغییر مسیر است. می‌خواهیم سرنوشت زندگی شهروندان را تغییر دهیم. همه می‌توانیم وارد این تبدیل جریان شویم. امیدوارم در یکی از این سه‌شنبه‌ها وزیر ورزش وجوانان ورئیس کمیته ملی المپیک را سوار بر دوچرخه ببینم.

وی در پایان با بیان این نکته که باید ورزش همگانی را تبدیل به یک جریان اجتماعی کنیم چرا که وقتی شهروندانی بانشاطی داشته باشیم، به بسیاری از درمان‌ها نیاز نداریم و «شفا» در دستان خودمان است.لذا امیدوارم این طرح تأثیر مستقیم بر زندگی شهروندان داشته باشد.

توسعه ورزش کشور با همکاری همه محقق می‌شود

«مسعود سلطانی‌فر» در آیین رونمایی از طرح ملی شهرهای فعال نیز با تقدیر از عملکرد وحمایت شهرداری ها در زمینه زیر ساخت های ورزش در کلانشهرها گفت: امروز در کشور بیش از ۶۱ هزار مکان ورزشی وجود دارد که در دولت تدبیر افزایش ۵۰ درصدی داشته است و تا پایان دولت به رشد ۷۰ درصدی در اماکن ورزشی خواهیم رسید. از این تعداد ۱۵هزار اماکن ورزشی متعلق به وزارت ورزش است.

وی افزود: سلامت یک جامعه در گرو تحرک بدنی است و می‌دانیم کاهش هزینه درمانی منوط به فعالیت بدنی است. باور داریم موفقیت در فرآیند حرکت عمومی کشور در گرو جامعه سالم است. یکی از موضوعات مهم تقسیم کار ملی برای توسعه ورزش است.

سلطانی‌فر تصریح کرد: اگر در قالب شورای ورزش همگانی کشور، این برنامه را پیش ببریم و سایر دستگاه‌ها را نیز در این رسالت دخیل کنیم می‌توانیم ضریب بهره‌وری را در تحرک بدنی جامعه افزایش دهیم.

کمال مرادی دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران با بیان اینکه شهرهای فعال یک منبع سرمایه‌گذاری در توسعه هر چه بیشتر سرمایه های زیست محیطی انسانی اجتماعی و اقتصادی است اظهار داشت تاثیر شهرهای فعال بر جنبه های مختلف زندگی شهری احساس می‌شود و مهمترین مقوله در آن توجه به تمام گروه های سنی مختلف از هر جنس میباشد و هدف آن اشاعه ارتباطات شهرهای دوستدار فعالیت بدنی و ورزش است که انشالله با مشارکت شهرداری ها کلانشهرها و سایر شهرداری یا محقق می‌شود

وی رونمایی از پروژه های شهر های فعال ایران را به عنوان گام مهم تحقق فعالیت بدنی برای شهروندان برشمرد و نقش شهرداریها را به عنوان حامیان اصلی ورزش برای مردم مهم ارزیابی کرد.

مرادی در ادامه به شاخص های شهر فعال اشاره کرد و گفت پیاده روی بازی ورزش دوچرخه و تناسب و آمادگی جسمانی به عنوان ۵ شاخص مهم شهر فعال است که بر اساس حروف و استاندارد فعالیت بدنی تعریف شده است و امیدواریم بر اساس شاخص‌های موجود و به طور متوازن و متعادل با مشارگت شهرداری تهران گام های اساسی برداشته شود.

گفتنی است در حاشیه این مراسم که رئیس کمیته ملی المپیک،رئیس فدراسیون ورزش های همگانی به همراه شهرداران کلانشهرهای اصفهان،مشهد،تبریز،یزد،همدان،اراک وکرج حضورداشتند ضمن اعطای احکام اعضای شورای سیاستگذاری شهرهای فعال، شهرداران یزد و همدان بیشترین نقش را در توسعه ورزش داشتند و به عنوان شهرهای فعال احکام خود را از دکتر پیروز حناچی شهردار تهران ورئیس مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران ودکتر سلطانی فر وزیر ورزش وجوانان دریافت کردند.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار