اولین پروژه مرمتی منطقه ۶ با پلکان اول کلید خورد

سه شنبه ۸ تیر ۱۴۰۰ در ۱۲:۲۳


پروژه مرمت پله های هشتگانه محور ولیعصر (عج) با قدمت ۷۰ ساله با احیاء پله یکم در طولانی ترین خیابان پایتخت توسط اداره زیباسازی این منطقه، کلید خورد و بازسازی مابقی پله ها در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش تهران نامه به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۶، تورج فرهادی شهردار این منطقه، از مرمت و بازسازی پله یکم خیابان ولیعصر (عج) به عنوان اولین پروژه مرمتی منطقه ۶ تهران خبر داد و عنوان کرد: پله اول به عنوان اولین پله از سلسه پله های هشتگانه خیابان ولیعصر (عج) با هدف ارتقای کیفیت بصری و بهبود وضعیت نامطلوبی که سال های گذشته به آن دچار شده بود، مرمت و احیا شد و مابقی پله ها در برنامه های اجرایی و بازسازی اداره زیباسازی منطقه قرار گرفته است.

شهردار منطقه ۶ در ادامه توضیح روند انجام این پروژه گفت: سال ها بود که پله های خیابان حضرت ولیعصر(عج) وضعیت مطلوبی نداشت بنابراین تصمیم احیا و بازسازی این پله ها گرفته شد. زمانی که کار بازسازی پله اول شروع شد که با پیشرفت عملیات اجرایی متوجه نشانه هایی از قدمت این پله شدیم بلافاصله با نظر مشاور مرمت، پروژه به یک عملیات مرمتی تغییر یافت.

یافتن آثار تاریخی روی پله یکم

وی در این باره افزود: پس از انجام مراحل ابتدایی کار که شامل تراشیدن لایه قطور سیمانی از روی دیواره ها و جداره های این پله بود به آجرهایی دیده شد که سال ها چهره شان در پشت سیمان ها مخفی و از نظر پنهان شده بود.

پله یکم جزو بناهای قدیمی یوسف آباد

فرهادی اضافه کرد: از آن مرحله به بعد بازسازی پله یکم با در نظر گرفتن اصل وفاداری به قدمت و هویت این پله پیش رفت و بعد از انجام تحقیقات محلی به سند پله اول دست یافتیم که خود گواهی بر قدمت تاریخی این پله بود.

بر اساس سند به دست آمده مشخص شد که پله اول جزو اولین بناهای احداثی منطقه یوسف آباد محسوب می شود که حدود سال های ۱۳۲۹-۱۳۳۰ هجری شمسی توسط مرحوم حاج مصطفی انواری در داخل ملکش احداث شده است.

مرمت و احیاء سقف و پیشانی پله یکم

شهردار منطقه ۶ در ادامه از حساسیت های انجام این پروژه مرمتی گفت و خاطرنشان کرد: سقف پله یکم در گذشته از تیره های چوبی ساخته شده و به اصلاح سقف تیرچوبی بود، اما متاسفانه طی سال های گذشته این تیرهای چوبی دچار حریق شده و سوخته بودند. در ادامه کار سقف پله اول به همان روش تیر چوبی مرمت و احیا شد.

کاشیکاری پیشانی پله هم با کاشی های هفت رنگ دست ساز انجام شد که این کاشی ها چون کوره ای هستند در برابر عوامل محیطی مقاوم و ماندگار خواهند بود.

دید دو طرفه پله یکم

فرهادی با بیان اینکه پله یکم از دو طرف دید زیبا سازی و حجمی دارد ابراز داشت: اگر به این پله از دید خیابان ولیعصر(عج) نگاه شود پیشانی پله ها به طور کامل کاشی کاری شده دیده می شود، اما اگر از خیابان اکبری یعنی از سمت بالای پله ها به سمت پایین یعنی خیابان ولیعصر(عج) به این پله نگاه کنیم در کف و پاگرد این پله سرامیک های نقش داری دیده می شود که بر اساس نقوش قالی ایرانی ساخته شده است. این سرامیک ها تماما با تکنولوژی های جدید ساخته شده و نسبت به فرسودگی و شرایط جوی بسیار مقاوم هستند.

کشف تابلوی تاریخی پلکان اول خیابان ولیعصر

شهردار منطقه ۶ تهران از نامگذاری و نصب تابلوی «پلکان اول» در پروژه بازسازی و احیا پله یکم خبر داد و افزود: در حین تراشیدن لایه های سیمانی روی پله ها یک تابلوی خیلی قدیمی مدفون شده زیر سیمان ها پیدا شد که روی آن نوشته شده بود «پلکان اول» بنابراین تصمیم گرفته شد نوشته آن تابلوی قدیمی با عنوان «پلکان اول خیابان ولیعصر» سردر پلکان نصب و این پله به این اسم نامگذاری شود.

فرهادی در پایان تاکید کرد: پلکان اول، اولین تکه از پازل پله های هشتگانه ولیعصر(عج) است و در این موقعیت که بحث ثبت جهانی خیابان ولیعصر (عج) به عنوان طولانی ترین خیابان خاورمیانه مطرح است مقرر است هفت پله باقیمانده را هم طبق تجربه موفق بازسازی و مرمت پله اول احیا کنیم تا هدیه زیبا و ماندگاری از سوی مدیریت شهری به شهروندان کلان شهر تهران تقدیم شود.

گفتنی است بالاتر از تقاطع خیابان شهید بهشتی با خیابان ولیعصر(عج) اولین راه پله یک متری با شیب زیاد وجود دارد که معروف است به پله اول؛ که این راه پله‌ها با زیاد شدن عرض و ارتفاعشان تا محدوده خیابان توانیر ادامه دارد و به پله های هشتگانه معروف هستند.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار