افزایش حمل و نقل عمومی، راه حل ترافیک تهران

پنج شنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ در ۱۳:۲۳


ترافیک یکی از مشکلات اساسی کلان شهر تهران است. توسعه حمل ونقل عمومی با رویکرد مترو می تواند بخشی از ترافیک کلان شهر تهران را برطرف کند.در سال های گذشته توسعه حمل ونقل عمومی در تهران مغفول مانده و عقب ماندگی های جدی در این زمینه وجود دارد. وضعیت اتوبوسرانی خوب نیست و بسیاری از اتوبوس ها فرسوده هستند.

در خصوص آخرین وضعیت ترافیک، راه کارهای رفع این مشکل، توسعه خطوط، خرید واگن، اتوبوس برقی و … مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران توضیحاتی ارائه داد.

شفیعی در رابطه با برنامه ای برای رفع مشکلات ترافیک در دوره جدید مدیریت شهری دارید اینگونه توضیح داد :مطالعات قبلی نشان می‌دهد که از ۵۰ تا ۶۰ سال پیش در تهران ترافیک وجود داشته است. اگر مطبوعات را مطالعه کنید می‌بینید که در آن سال‌ها هم به موضوع ترافیک در تهران اشاره شده است.عدم تناسب بین شبکه معابر و تقاضای جابجایی در شهر باعث بروز این مشکل می شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در خصوص راه حل این معضل گفت : راهکارهای متعددی از سوی مسئولان در زمینه رفع مشکل ترافیک تاکنون مطرح شده است.راه حل  رفع مشکل ترافیک عجیب و غریب نیست.بسیاری از شهرهای دنیا که مشکل ترافیک داشتند توانستند تا حدودی این مشکل را برطرف کنند. با توجه به سبک زندگی ایجاد شده می توانیم از تجارب دنیا در این زمینه استفاده کنیم.

وی در خصوص هزینه ها و بودجه لازم برای حل مشکل ترافیک اینطور توضیح داد : در مورد توسعه حمل و نقل عمومی باید بگویم که این درمان برای رفع مشکل ترافیک تهران بلند مدت است و نیازمند سرمایه‌گذاری کلان در بحث توسعه است تا بتوانیم سیستم را گسترش دهیم و  ناوگان  را تجهیز کنیم. باید اقدامات گسترده سرمایه گذاری توسط دولت و شهرداری در این زمینه صورت گیرد که البته این کار زمان بر است.

شفیعی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی دولت و شهرداری امکان  سرمایه گذاری در این بخش سخت بوده است. باید به دنبال مشارکت بخش خصوصی باشیم تا  منابع مالی تامین شود البته یک لایحه ای هم در شورای اسلامی شهر تهران در این باره تصویب شده تا زمینه مساعدتر برای  حضور بخش خصوصی ایجاد شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در رابطه با خدمات دولت در خصوص مدیریت شهری گفت :برنامه ای برای تولید واگن داریم.برای ۶۳۰ دستگاه واگن هم مکاتباتی بین شهرداری شهرداری و دولت صورت گرفته است و رئیس‌جمهور هم دستور مساعدت لازم را داده است است تا پیش پرداخت این واگن ها داده شود و کار روی ریل بیفتد. البته ۱۰۵ دستگاه واگن هم داخلی سازی می شود اما کمبود ۱۵۰۰ دستگاه واگن در تهران داریم.

شفیعی اضافه کرد : یکی از برنامه ها اورهال کردن اتوبوس ها است . برای اتوبوسهای گازسوز هم برنامه داریم همچنین تعدادی اتوبوس  وارد خطوط شده  و به زودی تعداد دیگری هم وارد میشود .در خصوص اتوبوس های برقی هم باید بگویم که اقداماتی در این زمینه انجام شده است اما تا پایان سال این اتوبوس ها وارد خطوط نمی شوند چون ورود آنها به خطوط زمانبر است و باید اقداماتی انجام شود تا این اتوبوس ها مورد استفاده قرار گیرند.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار