پیشنهادهایی بر اساس برداشت‌های آزاد عامیانه از صحبت‌های رئیس‌جمهور روحانی

سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۰


شب گذشته رئیس جمهور با مردم سخن گفت. اگرچه برخی آن را حرف درمانی می نامند، اما باید اذعان کرد که گفتگو و گزارش مسئولین به مردم، هم لازم و هم کارساز است؛ البته اگر با عمل و اقدام جدی تری همراه باشد.

لذا ضمن قدردانی از پاسخگویی و دغدغه رئیس جمهور محترم، برخی نکات و نظراتی که در راستای سخنان ایشان به ذهن خطور میکند، یادآوری می شود.

آقای رئیس جمهور:

.۱  در حسن‌نیت، توانمندی و فسادستیزی شخص جنابعالی و اکثریت دولتمردان، شکی نداریم، اما معدودی از همکاران ضعیف، کم‌انگیزه و پُست‌جو را مرخص فرمایید؛ ابتدائاّ هم از دفتر شروع کنید.

.۲ همه توان و‌ تمرکز خود را روی کوچک‌سازی دولت و زمین‌گذاشتن بار بنگاه‌داری بگذارید، بهترین و مؤثرترین کار همین است. در دولتی که بنگاهی ندارد و فعالیت اقتصادی نمی‌کند، فساد و اختلاس معنایی نخواهد داشت.

.۳ از خارج، نگرانی لاینحلی نداریم، داخل را دریابید؛ با بازسازی اعتماد مردم، ازین گردنه هولناک هم عبور می‌کنیم.

.۴ صحبت‌هایتان واقعاً عملیاتی و امیدوارکننده است، اما بازهم با زبانی ساده‌تر و غیردیپلماتیک‌تر ازین با مردم صحبت کنید. وزرا را نیز به این امر دستور دهید؛ البته داد از روابط‌عمومی دولت، وای از روابط‌عمومی دولت؛ چرا فکری به حال این بخش مهم و حیاتی برنمی‌دارید؟!

.۵ به همکارانتان دستور دهید ازین به بعد به نمایندگان مجلس هیچ رانت و امتیاز فراقانونی ندهند؛ درعوض، از مجلس بخواهید در حلٓ اساسی و ساختاری مسائل کمک کنند. هیچکس بهتر از نمایندگان ملت نمی‌دانند که حتی با فرض کار شبانه‌روزی دولت، بهره‌گیری از بهترین مدیران و متخصصان و فرض فساد صفر، حداکثر ۱۰ درصد در وضعیت اقتصادی بهبود خواهیم یافت؛ درحالی که ما استحقاق ۱۰۰۰ درصد بهبود و پیشرفت را داریم؛ شما و مجلس می‌توانید کاری کنید که همه‌ی توان همه‌ی مردم در خدمت توسعه کشور قرار گیرد؛ مشارکت منسجم و متشکل مردم در عرصه عمومی، هم در کشور خودمان تجربه شده هم در دنیا، درمان مشکلات ما این است، به مردم اعتماد کنید و به سهم خود زمینه واگذاری صددرصدی امور به مردم را فراهم کنید، کاری که با انقلاب آغاز شده اما به مانع ها برخورده؛ تکمیلش کنید و از گرداب‌ها و طوفان‌ها نجاتش دهید.

*عبدالله لطفی

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار