پژوهش ها موفقیت طرح جدید ترافیک را تأیید می کند

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ در ۱۳:۲۷


مطالعات ارزیابی طرح ترافیک جدید نشان می دهد که سیاست جدید موفق بوده و همکاری نهادهای مرتبط همچنین جدیت شهرداری و شهروندان در اجرای طرح توانسته شهر را به موقعیت مناسبی برساند.

میثم بصیرت سرپرست مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران

به گزارش تهران نامه به نقل از روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، میثم بصیرت سرپرست این مرکز با اشاره به آغاز اجرای طرح جدید ترافیک از ۱۵ اردیبهشت سال جاری گفت: من در سال جاری برخلاف سال های گذشته در مقام یک شهروند تهرانی و نه یک مدیر شهری از تسهیلات طرح ترافیک استفاده کردم و به این نتیجه رسیدم که استراتژی جدید در طرح ترافیک هم به صرفه و صلاح ماست و تبعات مثبت زیست محیطی آن به نفع شهر و شهروندان است.

بصیرت از انجام مطالعات ارزیابی طرح ترافیک جدید در مرکز مطالعات شهری خبر داد و افزود: نتایج این پژوهش نشان می دهد که سیاست جدید موفق بوده و همکاری نهادهای مرتبط همچنین جدیت شهرداری و شهروندان در اجرای طرح توانسته شهر را به موقعیت مناسبی برساند. به گفته ی وی نتایج این پژوهش درکانال های اطلاع رسانی شهرداری و سایت مرکز مطالعات و برنامه ریزی در دسترس است.

وی در گفت و گویی رادیویی با اشاره به سابقه اجرای طرح ترافیک از دهه ۶۰ تا کنون در تهران گفت: این طرح تاثیرات فراوان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بر شهر داشته که از جمله آنها می توان به کاهش ارزش املاک و شکل گیری بافت های فرسوده شهری، افزایش آلودگی هوا و بار ترافیکی در این محدوده اشاره کرد که خوشبختانه با اجرای طرح جدید شاهد کاهش فاصله سفرها، بار ترافیکی و به ویژه بحران های آلودگی ها در سال جاری بودیم.

سرپرست مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران تصریح کرد: باید بپذیریم که وضعیت مناسب تر آب و هوای تهران در زمستان و پاییز سال جاری فقط به علت باد و باران نبوده و تدبیر مدیریت شهری هم در آن بی تاثیر نبوده است.

وی طرح جدید ترافیک را در راستای استراتژی جدید مدیریت شهری دانست و افزود: طرح ترافیک بیش از ۱۳ سال در تهران اجرا شده و مثل مسکنی بوده که برای کاهش درد از آن استفاده کردیم اما امروز در فکر شناخت و درمان بیماری هستیم در همین زمینه نیز به مهندسی ارزش در این زمینه توجه ویژه ای داشتیم به طوری که فراهم کردن امکان رفت و آمد و افزایش رضایتمندی شهروندان با بهره‌مندی از دانش دیجیتال را دراین طرح دیدیم.
بر اساس این گزارش در سال ۹۶، ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد حاصل از محل طرح ترافیک بوده که ۲۰درصد مترو، ۴۰ درصد حوزه حمل و نقل عمومی و مابقی به شهرداری تهران واگذار می شده است .

بصیرت با بیان اینکه به شهروندان این اطمینان را می دهم که تمامی درآمدهای حاصل از محل زوج و فرد به صندوق خاصی برای توسعه حمل و نقل عمومی و بهبود محیط زیست شهر ارسال می شود، گفت: باید متذکر شوم که در طرح زوج و فرد اصلا هدف صرفه اقتصادی نبوده و بیشتر از آن هدف تغییر در استراتژی های مدیریت شهر است که باید انقلاب شهری به سوی پیاده گستری و ترویج سفرهای شهری با حمل و نقل عمومی اتفاق بیافتد و همه ما در این مسیر گام برداریم.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار