پشت پرده تخریب ویلای جماران

یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۹ در ۱۱:۵۲


تخریب ملک روحانی! این شایعه بزرگی بود که در شبکه‌های مجازی منتشر شد که در نهایت بی‌اساس بودن آن تایید شد. در سال گذشته هم شایعه شده بود خانه‌ای بزرگ در یک باغ در خیابان حسینی‌کیا در منطقه جماران در حال ساخت است که در همسایگی خانه‌های امام خمینی، سیدمحمد خاتمی، مهدی کروبی و مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی قرار دارد که رئیس‌جمهور پس از پایان حضورش در این مقام به این خانه نقل مکان خواهد کرد!
 
به گزازش تهران نامه: ماجرای شایعه تخریب خانه روحانی چنین بود که یک فعال رسانه‌ای در توئیتی خبر از رفتن روحانی به جماران و ساخت‌وساز در یک ملک ۴هزار متری در این منطقه بدون مجوزهای لازم خبر داد و نوشته بود: «روحانی و ساخت چهارهزار متر بنای غیرقانونی در نیاوران! قبل‌تر گفته بودم، روحانی قصد مهاجرت به جماران دارد؛ اما او اینک درحال ساخت چهارهزار متر بنا بدون اخذ جواز از شهرداری و در زمینی دارای کاربری باغ است، آن‌هم بدون رعایت ضوابط و مقررات و ۱۰۰ درصد سطح اشغال». پس از آن محمدجواد حق‌شناس، رئیس‌کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در توئیتی نوشته بود: «این خبر را بررسی کردم. متاسفانه حقیقت دارد! دو تن از اعضای شورا از محل بازدید کردند، با تذکری که داده شد پروانه به تاریخ ۲۹ خرداد صادر شد! وجود برخی تخلفات محرز است ان‌شاءا… اطلاع‌رسانی بیشتر انجام خواهد شد». صبح دیروز فعال رسانه‌ای با انتشار توئیتی دیگر خبر از تخریب بخشی از این خانه در حال ساخت داد: «خبر خوب: ۲۴ ساعت پس از توئیتم در مورد ساخت‌وساز غیرقانونی آقای حسن روحانی، طبقه سوم ملک ایشان در جماران تخریب شد. اگرچه هنوز ۱۰۰ درصد سطح اشغال جای سوال جدی است». حق‌شناس نیز در ادامه در توئیتی دیگر تصاویری از تخریب یک ساختمان ارائه داده و عنوان کرده بود که شهرداری در حال تخریب طبقه غیرمجاز این ساختمان در جماران است.
ملک شخصی نیست
زمان زیادی نگذشت که شهردار منطقه یک موضوع را روشن و تاکید کرد ملک مورد بحث شخصی نیست. اظهارات حمید موسوی پاسخ صریحی به مخالفان دولت و رئیس‌جمهور بود. شهردار منطقه یک با بیان اینکه ۶ سال پیش مجوز گودبرداری در ملکی متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری در جماران صادر شد و در نهایت یک گود ۱۴ متری حفاری شد، گفت: اما بعد از مدتی این گود به حال خود رها شد و به مرور زمان به علت عمر محدود سازه نگهبان در زمره گودهای پرخطر قرار گرفت. حمید موسوی با بیان اینکه پیش از سال جدید، نهاد ریاست‌جمهوری نسبت به تکمیل ساخت‌وساز و درخواست اخذ پروانه نیز اقدام کرد، افزود: کاربری ملک، مسکونی و براساس ضوابط طرح تفصیلی دارای تراکم۳۰۰ درصد است و برخلاف برخی اخبار منتشره این ملک باغ نیست. شهردار منطقه یک با تاکید بر اینکه براساس ضوابط طرح ویژه مصوب ساماندهی محدوده جماران، در شورایعالی شهرسازی در مجاورت حسینیه شماره یک تعداد طبقات مجاز به‌صورت دوطبقه روی زمین است، افزود: در حین اجرای کار، ماموران شهرداری متوجه ساخت یک «نیم»‌طبقه برخلاف ضوابط مصوب شدند که ماموران اجرائیات نسبت‌به تخریب آن اقدام کردند. این ملک متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری است و ملک شخصی نیست؛ اما متاسفانه در فضای مجازی اخباری مبنی بر تخریب ملک رئیس‌جمهور منتشر شده است که صحت ندارد. موسوی افزود: این ملک متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری است و در حال حاضر نیز سازنده بنیاد مسکن است.
ریاست‌جمهوری پاسخ داد
پیرو انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر ساخت بنایی با متراژ ۴هزار متر به‌عنوان ملک و ساختمان شخصی رئیس‌جمهور در منطقه جماران، روابط عمومی نهاد ریاست‌جمهوری ضمن تکذیب این خبر، در اطلاعیه‌ای در این خصوص توضیحاتی را ارائه کرد. روابط عمومی نهاد ریاست‌جمهوری در خصوص موضوعات مطرح‌شده توضیحات زیر را ارائه کرده است: ۱ – ملک مذکور از جمله املاک قدیمی متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری است و به‌هیچ‌وجه مالکیت شخصی ندارد و در سال‌های گذشته نیز از سوی نهاد ریاست‌جمهوری مورد استفاده قرار گرفته است. ۲ – این ملک قدیمی بر اثر گذر زمان و عدم رسیدگی در سال‌های گذشته دچار آسیب‌های جدی و به شکل نیمه‌مخروبه درآمده بود که در چند سال قبل برای ساخت گودبرداری شده بود. رها شدن گودبرداری مورد اعتراض همسایگان بوده و بیم آن می‌رفت که به منازل آنان نیز آسیب بزند، به همین جهت ساخت آن در سال گذشته در دستورکار قرار گرفت. ۳ – کاربری ملک مذکور مسکونی و شخصی نبوده و ساختمانی با کاربری اداری است و انتشار خبر ساخت منزل مسکونی برای رئیس‌جمهور در عین کذب بودن، یک شیطنت آشکار و کاملا با اغراض مشخص صورت گرفته است. ۴ – ساخت این ملک با هماهنگی کامل با شهرداری تهران انجام شده و موضوع تخلف و ساخت خارج از روابط نیز کاملا فاقد حقیقت است. ۵ – این خبرسازی کذب بر اساس برخی قرائن موجود از سوی کسانی صورت گرفته که طی سال‌های گذشته برنامه‌ای برای این ملک داشته‌اند که به علت عدم توفیق در رسیدن به اهدافشان دست به فضاسازی‌هایی اینچنین زده‌اند. زهرا نژادبهرام، عضو هیات‌رئیسه شورای شهر تهران هم اظهاراتی مبنی بر تخریب ملک شخصی را رد کرد و درباره تخلف صورت‌گرفته در فرایند ساخت‌وساز ملکی به متراژ ۴هزار مترمربع در محله جماران از سوی نهاد ریاست‌جمهوری گفت: «این ملک متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری است و به فرد تعلق ندارد و در واقع ملکی کاملا دولتی است».
حق‌شناس توضیح داد
پس از آن بود که حق‌شناس لازم دانست به ارائه توضیحات بیشتری بپردازد و در واکنش به ادعای قبلی خود مبنی بر تایید ساخت‌وساز در ملک شخصی رئیس‌جمهور گفت: «بنده عرض نکردم این ملک متعلق به شخص آقای روحانی است! بلکه عنوان کرده‌ام متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری است». این در حالی است که حق‌شناس توئیت خود را به توئیتی ارجاع داد که این خبر کذب در آن منتشر شده بود. او در خصوص این تخلفات بیان کرد: تخلف محرز است زیرا اگر تخلفی وجود نداشت قطعا تخریب انجام نمی‌شد. عضو شورای شهر تهران با تاکید بر این نکته که عنوان نکرده این ملک متعلق به روحانی است بلکه عنوان شده متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری است و عکس آن هم موجود است، بیان کرد: وقتی که اضافه بنا وجود دارد و تخریب شده به معنی این است که تخلف صورت گرفته است. حق‌شناس در واکنش به صحبت‌های شهردار منطقه یک مبنی بر اینکه این ملک گود پرخطر بوده و برای اخذ پروانه ساختمانی اقدام کرده، گفت: از همه مهم‌تر اینکه ساخت‌وساز در این ملک بدون پروانه ساخت بوده و شهردار بدون پروانه اجازه ساخت داده است. او در پاسخ به این سوال که شهردار منطقه یک عنوان می‌کند ساخت‌وساز با هماهنگی انجام شده، اظهار کرد: خیر؛ پروانه تازه صادر شده است. عضو شورای شهر در ادامه در پاسخ به این سوال که سندی در خصوص این ادعا وجود دارد، افزود: بله؛ پروانه و تاریخ صدور پروانه وجود دارد که به تاریخ ۲۹ خرداد ۹۹ است.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار