هنرِ حق شناسی

چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۱۴:۲۹


حسین نقاشی/معاون ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران/
پاسداشت مشاهیر و بزرگان عرصه فرهنگ و هنر، سیاست، اجتماع و قهرمانان ملی و آنانی که در دفاع از آیین و سرزمین جانبازی و فداکاری کرده اند، علاوه بر وجه اخلاقی واجد همگرایی و همبستگی اجتماعی است. این همگرایی های اجتماعی عموما حول یک هویت مشترک موجب همبستگی بیشتر میشود. ملتی با بیشتر دانستن درباره آثار و خدمات مشاهیرش، علاوه بر افزودن بر داناییش،دارای حس عزت در برابر اغیارشده و از وادادگی در برابر ذخایر مادی و معنوی دیگران بری میشود.
از این رو است که این قبیل پاسداشت ها علاوه بر وجه اخلاقی، صورتی دیگر نیز می یابد و در راستای “منافع ملی” یک کشور و ملت می تواند ارزیابی شود. ملت بی گذشته، حال و روز خوبی نخواهد داشت و در تندباد حوادث شیرازه اش فرو خواهد ریخت و تسلیم خواهد شد.
سعدی-رضی الله عنه- در کتاب فاخر بوستان می گوید:
چو خواهى که نامت بود جاودان
مکن نام نیک بزرگان نهان
سنت حسنه قدرانی از بزرگانِ درگذشته و حاضر چنین فواید شیرین و حاصل خیزی دارد و باید بر آن اهتمام کرد. شورای اسلامی شهر تهران در دوره پنجم که برخاسته از رای و نظر اکثریتی از شهروندان تهرانی و بر خاستگاه اصلاح طلبیِ فرهنگی و سیاسی استوارند، تلاش کرده است که در حد وسع خود در این وادی گام بردارد. کمیسیون نام گذاری شورای شهر تهران که متولی نام گذاری معابر و بناهای شهری است،با توجه به همین سلوک پیش گفته و با توجه به اینکه پاسداشت مشاهیر عرصه مختلف و قهررمانان ملی و میهنی اوجب حسنات است،اقدام کرده است.از نام گذاری معابر و میادین بی نام به نام شهدای گرتنقدر جنگ تحمیلی ۸ ساله گرفته تا نصب سردیس برای یک استاد دانشگاه شهیر(دکتر قانعی راد) و کارگردان “دلیران تنگستان”.
در ادامه نیز نام گذاری خیابان نفت به نام محمد مصدق نخست وزیر و رهبر نهضت ملی نفت، گامی دیگر در این مسیر بود. با گفتگو و هم اندیشی با شاعران و اهالی سینما و مذاکرات صورت گرفته در کمیسیون نام گذاری شورا در چند ماه گذشته جمعی از بزرگان عرصه ادبیات، سینما، خوشنویسی و موسیقی کشور با رای اعضای کمیسیون برای نام گذاری بر خیابان های شهر انتخاب شدند. بزرگانی چون نصیریان، کشاورز،رشیدی و علی حاتمی از سینماگران و غلامحسین امیرخانی از خوشنویسان و سیمین بهبهانی، فروغ فرزاد، حسین منزوی، هوشنگ ابتهاج،عمران صلاحی و سپانلو…از شاعران و نویسندگان و محمدرضا شجریان از موسیقی دانان. پس از تصویب این اسامی در کمیسیون نام گذاری، طرح در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران برای کسب رای و نظر اعضای شورا نیاز بود که با رای قاطع همگی حاضرین به تصویب رسید.
واکنش های تا به امروز نشان از حمایت از اقشار مختلف مردم به خصوص هنرمندان و اهالی فرهنگ دارد. البته اندک کسانی نیز با نگاهی فرهنگ ستیز و سیاست زده نسبت ببه طرح برخی از نام ها که با نام و نشان و سبک و سیاق زندگی و بین شان مخالفت دارند، به طعن حتی تمسخر دست یازیدند. ندانسته است یا دانسته بر ضمیر و قلوب شان آگاه نیستیم لیکن باید گفت که چنین نارواداری هایی در برابر مشاهیر فرهنگ و هنر این آب و خاک سم مهلک است.
ممکن است با سبک و سلوک فرهیخته ای یا بزرگی که مورد احترام و عزت است مخالف باشیم، اما فرهنگ و آیین تنها در گررو یافته های ما نیست. فرهنگ ایران زمین از تعاطی اندیشه ها و هنرورزی های کسانی رشد یافته که یکی سر در ساحت فقه و شریعت داشته و دیگری سر بر آستان طریقت و سلوک عرفانی داشته و آن دیگری  به فلسفه و کلام پرداخته و دیگری ای نیز دل به غزل و ساز و آواز داده است و گاهی برخی از این مشاهیر چون فارابی  یا ابن سینا و …جامع چند فن و علم بوده اند. باید در حق اینان حق شناس بود نه نابردبار چون که هنر و فرهنگ ما تا به امروز در تصنیف ها و تعلیم ها و سخت کوشی هایی این چنین سرآمدانی بوده است.
درهر حال مَثل اینان که بزرگداشت بزرگانی را بر نمی تابند و میزان “شهرت” و “بزرگی” را از دریچه تنگ سیاست و اندیشه و سبک و سلوک زیستی خود می دانند،مَثل آن کسی که سعدی درباره شان گفته “بر شاخ می نشینند و بن می برند”! و الحق که به قول حافظ باید گفت:
کس نمی‌گوید که یاری داشت حق دوستی
حق شناسان را چه حال افتاد یاران را چه شد
و اما نگاهی بر روال و فرایند امور در کمیسیون نام گذاری شورای اسلامی شهر تهران را بخواهم برای خوانندگان این سطور روایت کنم باید بگویم که این کمیسیون متشکل از ۵ عضو اصلی شامل ۳ نفر از اعضای شورای اسلامی شهر تهران(محمدجواد خق شناس،حجت نظری و حسن خیلیل آبادی)، رئیس مرکز ارتباطات شهرداری و معاون ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران به عنوان اعضا حق رای دار و ۲ نفر عضو بدون حق رای که نماینده بنیاد شهید وامور ایثارگران و نماینده فرهنگستان زبان و ادب فارسی هستند،است. دبیرخانه کمیسیون نیز در مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری مستقر است و رییس این مرکز دبیر این کمیسیون محسوب می شود.
روند بررسی درخواست ها در این کمیسیون از سه طریق انجام می شود:
روند اول، درخواست های مردمی است که به صورت نامه به شورای اسلامی شهر تهران  ارسال می شود.
در نوع دوم، شرکت ها و اشخاص حقوقی درخواست های خود را به شورا و یا دبیرخانه کمیسیون ارسال می کنند.
در روند سوم نیز، شهروندان اگر درخواستی دارند، آن را به کمیته نامگذاری مناطق شهرداری ارسال می کنند. این کمیته که متشکل از شهردار منطقه، مدیر روابط عمومی منطقه، نماینده بنیاد شهید و امور ایثارگران منطقه، نماینده شورایاری محله و یکی از معتمدین محلات است، پس از بررسی های اولیه مانند جانمایی صحیح درخواست و تکراری نبودن درخواست را بررسی و صورت جلسه مذکور را با امضای شهردار منطقه به دبیرخانه کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران ارسال می کنند.
دراین مرحله نیز پس از جمع آوری درخواست ها در دبیرخانه، کارشناسان کمیسیون نامگذاری، درخواست را از وجوه تکراری بودن و سنخیت نام پیشنهادی با معبر بررسی می کنند و پس از آن نیز، درخواست در دستور کار کمیسیون قرار می گیرد.
پس از مطرح شدن در جلسه کمیسیون درخواست باید ۳ رای موافق کسب کند. پس از آن نیز صورت جلسه با امضا رئیس کمیسوین و اعضا به رئیس شورا ارسال می گردد که هیات رئیسه شورا آن را در دستور جلسات صحن قرار می دهد. پس از طرح در صحن در صورت عدم تصویب یا کلا این درخواست رد می شود و یا برای بررسی بیشتر به کمیسیون بازمی گردد.
در صورت تصویب درخواست نیز مانند دیگر مصوبات به همراه صورت جلسات و مستندات به فرمانداری ارسال می گردد. پس ار بررسی و تایید در فرمانداری و بازگردانده شدن آن به شورا، رئیس شورا آن را به شهردار تهران اعلام می کند و شهردار تهران نیز به تفکیک مناطق، پیشنهادات تصویب شده را به شهرداران مناطق ارسال می کند.
شهرداران مناطق موظف هستند ظرف مدت ۱۵ روز ار تاریخ ابلاغ توسط شهردار تهران، مراسم رونمایی از پلاک جدید را طبق آیین نامه برگزاری در سطوح محلی، منطقه ای و ملی برگزار کنند.
*منتشر شده در نوزدهمین شماره “هفته نامه صدا”

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار