هر 30 ثانیه یک ابتلا

یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ در ۱۱:۵۲


منیره چگینی ،بیش از سه ماه از اعلام رسمی ورود ویروس کرونا به کشور می‌گذرد و قرار است که درجلسه ستاد ملی کرونا، موضوع اجباری شدن ماسک بررسی شود. این در حالی است که از هر یک‌میلیون نفر، ۱۲۱ نفر بر اثر کرونا فوت کرده‌اند. ایران جزو ۱۰ کشور جهان با آمار مبتلایان بالاست و ایران در قاره آسیا نیز پس از هند دومین جایگاه را کسب کرده است. مردم نیز گوششان به هشدارهای مسئولان بدهکار نیست و دولت نیز اقدامات اقتصادی خود را پیگیری می‌کند و برنامه‌ای برای افزایش محدودیت‌ها، حتی در استان‌های با وضعیت قرمز ندارد. در این شرایط وزارت بهداشت اعلام کرد که از جمعه (۶ تیرماه) تا شنبه (۷ تیر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو‌هزار و ۴۵۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ‌هزار و ۱۳۹ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۲۰‌هزار و ۱۸۰ نفر رسید. استان‌های خوزستان، کرمانشاه، کردستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و خراسان رضوی بیشترین موارد ابتلا و بستری به کووید ۱۹ را داشته و در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، بوشهر، لرستان و گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

 این آمارها در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته معاون کل وزیر بهداشت پرده از آمار وحشتناک‌تری در کشور برداشت که تداوم این موضوع می‌تواند جان هزاران نفر دیگر را تهدید نماید. ایرج حریرچی گفته است: «هر فرد مبتلا بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ۴۰۶ نفر را به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم درگیر ویروس کرونا خواهد کرد. هر ۳۳ ثانیه در کشور ما یک نفر به کرونا مبتلا می‌شود و هر ۱۳ دقیقه یک نفر در کشور به‌دلیل کرونا فوت می‌کند، این موضوع زنگ خطری است که باید تلاش کنیم فاصله‌گذاری را بیشتر رعایت کنیم». با این توصیفات قرار است امروز یکشنبه (۸ تیر) درباره اجباری شدن ماسک درجلسه ستاد ملی کرونا تصمیم گرفته شود و به مانند برخی از کشورهای همسایه از جمله ترکیه، اگر شهروندی از ماسک استفاده نکرد، جریمه‌های سنگین برای آن اتخاذ شود. به باور کارشناسان استفاده از ماسک به‌صورت معمولی ۸۵‌درصد احتمال انتقال ویروس را کم می‌کند و نمی‌توان انتظار داشت مراکز اقتصادی بازگشایی شوند، ولی روش کنترلی وجود نداشته باشد.

مردم چه می‌گویند

یکی از افرادی که در مترو نشسته و ماسکی جلوی دهانش نیست در پاسخ به این سوال که چرا ماسک استفاده نمی‌کنید می‌گوید: ۴۵ روز خودمان را در خانه قرنطینه کرده بودیم و دیگه خسته شدیم از این وضعیت. من و خانواده‌ام تا حالا همه توصیه‌ها را رعایت کردیم و به‌نظرمان کرونا هم ضعیف‌تر شده. مردم هم رعایت می‌کنند و ما هم سعی می‌کنیم زیاد به کسی نزدیک نشویم. در کنار خیابان هم یک مرد در حال نوشیدن چای است و همین سوال را از آنها می‌پرسم. او می‌گوید: «با خودم مایع ضدعفونی‌کننده آوردم و مدام دست‌هایم را ضدعفونی می‌کنم. چاره‌ای ندارم سفر که تعطیل شد، دو ماه هم خانه ماندیم، اما مردم دیگر به سفر می‌رفتند و حالا شاهد افزایش کرونا هستیم، اما من رعایت می‌کنم. به‌نظرم باید با این وضعیت خود را وفق دهیم چون این ویروس حالاحالا‌ها هست». یکی دیگر از عابران که حرف‌های ما را شنیده می‌گوید: «مردم خسته شدن از بس که خونه نشستن از جمله خود من. آخه چقدر خونه بشینیم؟ این را هم باید گفت که مردم باید فاصله از هم را رعایت کنند و ماسک بزنند. اما خیلی‌ها توجهی نمی‌کنند، انگار نه ‌انگار که کرونا هنوز هست و ندانسته ویروس را به دیگران منتقل می‌کنند.»

چرا سهل‌انگاری؟

در این شرایط دکترمجید صفاری‌نیا، استاد روانشناسی اجتماعی در رابطه با تغییر رفتار مردم در مقابل ویروس کرونا به تهران نامه می‌گوید: ما با پدیده‌ای به نام تغییر رفتار روبه‌رو هستیم. طبیعتا برای تغییر رفتار به آگاه‌سازی، اطلاع‌رسانی گسترده و ارائه بازخوردهای جدی نیاز داریم. از طرفی در روانشناسی اجتماعی با پدیده دیگری به نام «طراحی محیط» مواجهیم یعنی اول باید شرایط را طراحی کنیم و سپس در راستای تغییر نگرش و رفتار مردم اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی کنیم. او با بیان اینکه دولت‌ها ناچارند به‌دلیل محدودیت‌های اقتصادی اجازه کسب و کار را بدهند، عنوان می‌کند: از طرفی نگرش مردم نسبت به موضوع سلامت متفاوت است عده‌ای باور به سلامت دارند و رعایت می‌کنند یعنی بیماری را جدی می‌گیرند. عده‌ای هم نگرش باور به سلامت در ذهن شان ایجاد نشده است بنابراین افرادی از این دست قصدی برای مراقبت و محفاظت کردن خود ندارند و رفتار پیشگیرانه‌شان هم کم می‌شود این افراد به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شوند: برخی می‌گویند؛ زنده ماندن چقدر برای ما مزایا دارد؟ چقدر حال و روزمان خوب است مراقبت هم بکنیم؟ یا من الان به فکر شکم گرسنه‌ام هستم. این روانشناس اجتماعی راهکار عمل به فاصله‌گذاری اجتماعی به مدت طولانی را اینگونه بیان می‌کند: راه اصلی مدل طراحی ساختار محیط است که البته یک بحث حکمرانی است. راه دوم تاکید بر اطلاع‌رسانی عمومی است که از رفتار‌های بی‌محابای مردم با ویروس کرونا پیشگیری کند. دکتر صفاری‌نیا با اشاره به سخنان رئیس‌جمهوری مبنی بر اینکه فاصله‌گذاری اجتماعی ماه‌ها به طول خواهد انجامید و مردم باید با این شرایط خودشان را تطبیق دهند، عنوان می‌کند: فاصله‌گذاری اجتماعی که دکتر روحانی تاکید می‌کند به معنای طراحی محیط و طراحی ساختار است. این فاصله‌گذاری به معنی فقط میهمانی نرفتن نیست در همه فضاهای اجتماعی از قبیل مترو، اتوبوس، تاکسی، بانک و صف‌ها و ادارات باید رعایت شود یعنی اگر ساختار حکمرانی و دولت بتواند طراحی این فاصله‌گذاری اجتماعی را به دقت انجام دهد فاصله‌گذاری هم به دقت انجام می‌گیرد و می‌توانیم موفق باشیم و از مرگ و میر پیشگیری کنیم.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار