نوروزِ متفاوتِ تهران

یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ در ۱۵:۲۱


* برزین ضرغامی، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران
تهران امسال نوروزِ متفاوتی را پشت سر گذاشت؛ نوروزی که شهر دیگر به ترافیک و شلوغی محدود نشد، نوروزی که خیابان‌ها و اماکن شهری تنها جایی برای عبور نبودند، نوروزی که در هر گوشه‌ی شهر می‌شد مردمی را دید که فقط از کنار هم رد نمی‌شدند، می‌ایستادند و با هم گفتگو می‌کردند، نوروزی که هر گوشه‌ی شهر رنگ بود و نور،نوروزی که مردم با شهرشان آشتی کردند و طعمِ نشاط و شادی را چشیدند.
اما چگونه شد که نوروزِ ۹۸ متفاوت شد با نوروزهای پیش از این؟ ما یک تجربه‌ی سترگ را پشت سرمان داشتیم: اجرای نوروزگاه‌های ویژه در بهارِ ۹۷. سالی که حداقل ۱۳ نقطه از شهر تهران محل برگزاری «نوروزگاه» بودند و هم مردم و هم مدیریتِ شهری پایتخت، استقبالِ شهروندان و گردشگرانِ داخلی و خارجی از برنامه‌های آن را به خوبی لمس کردند. همان تجربه هم سبب شد امسال جدی‌تر از سال قبل به نوروزگاه‌ها فکر کنیم و تدارکی بسیار گسترده‌تر برای بهار ۹۸ ببینیم. اینگونه شد که از ماه‌ها قبل،برنامه‌ریزی‌ها صورت گرفت و هماهنگی‌ها انجام شد و حداقل ۴۰ نقطه از پایتخت برای این منظور در نظر گرفته شد. در کنارِ این افزایشِ کمیِ ۳ برابری، کیفیت و تنوعِ بیشترِ برنامه‌ها هم در دستور کار قرار گرفت و چند نقطه‌ی شهری برای مخاطبینِ خاص در نظر گرفته شد؛ میدان راه آهن، خیابان برادران مظفر و باغ فردوس تهران هر کدام پاتوقِ مخاطبینی شدند که دنبالِ ویژه برنامه‌هایی خاص بودند. میدان راه آهن پاتوق اقوام شد، خیابانِ برادران مظفر راسته‌ی اهالی فرهنگ و هنر و باغ فردوس هم پاتوق کودکان و نوجوانان. به خیابانِ ولیعصر توجهی ویژه شد و جز میدان راه آهن، میدان منیریه، میدان ولیعصر، میدان ونک و پارک ملت هر کدام با ویژه برنامه‌هایی خاص میزبانِ عام و خاص شدند و چند نوروزگاه فرامنطقه‌ای هم مثل برج میلاد، اراضی عباس آباد، حرم مطهر امام خمینی (ره)، پهنه رودکی و بلوار کشاورز، هر روز به ارائه ویژه برنامه‌های خاص پرداختند.
تنوع جغرافیاییِ نوروزگاه‌ها به گونه‌ای بود که هم شهروندانِ تهرانی به راحتی و با کمترین هزینه می‌توانستند در یکی از آنها حاضر شوند و هم گردشگرانِ داخلی و خارجی در هر نقطه‌ای از شهر که بودند می‌توانستند در عرض چند دقیقه به یکی از نوروزگاه‌ها بیایند و با تاریخ، فرهنگ،هنر،موسیقی و سایر جذابیت‌های چهارگوشه‌ی ایران در پایتختِ آن آشنا شوند. اتفاقا یکی از جذابیت‌های نوروزگاه‌های ۹۸ همین حضورِ اقوام مختلف و نمایشِ هنرِ آنها به مردمی بود که خیلی از آنها نمی‌دانستند ایران تا بدین حد تنوعِ فرهنگی و هنری دارد. نوروزخوانی مازندران، کوسه گردی استان مرکزی، تکم گردانی آذربایجان، گوله گیلان، خیمه شب بازی، موسیقی نواحی خلیج فارس، موسیقی عاشیق لر آذربایجان، اسب چوبی خراسان، لافندبازی گیلان، ساز و نقاره بختیاری و کمانچه نوازی لرستان تنها بخشی از برنامه‌هایی بود که نوروز ۹۸ درنوروزگاه‌ها اجرا شد.
اگر این گزاره را بپذیریم که شهرها متعلق به مردمند نه فقط جایی برای عبور و مرور و خرید و کار و تجارت،آنگاه به این نتیجه‌ی ساده اما منطقی می‌رسیم که نوروزگاه‌ها به تمامی،حضورِ شهروندان در شهر و بهره بردن از امکاناتِ شهری را فریاد می‌زد. نوروزگاه‌ها از مردم می‌خواست از خانه‌هایشان بیرون بیایند و از شهر و فضاهای شهریِ آن به نحوی متفاوت با بقیه ایامِ سال لذت ببرند. نوروزگاه‌ها تحققِ کاملِ این ایده بود که شهرها متعلق به مردم است و جایی برای تعامل شهروندان با یکدیگر. شهروندانی که در طولِ سال به هر دلیل شهر را آنگونه که هست نمی‌بینند و فرصتِ نگاهی دیگرگونه به آن را ندارند، شهروندانی که حداقل در نوروز ۹۸ این فرصت را داشتند تا با یکدیگر گفتگو کنند، آثارِ هنری هنرمندان را در شهر ببیننند و از ظرفیت‌های فرهنگیِ پایتخت لذت ببرند؛و این یعنی تحققِ ایده‌ی فضایِ عمومیِ شهری.
از سوی دیگر تهران به عنوانِ پایتختِ کشورِ کهن و باستانی ایران، همواره پتانسیل‌های فراوانی برای گردشگرانِ داخلی و خارجی دارد که نوروز بهترین فرصت برای نمایشِ این تاریخ و هویت به گردشگران است. به ویژه گردشگرانی که از کشورهای مختلف به ایران می‌آیند و نوروز این امکان را به آنها می‌دهد که بهتر و بیشتر با تاریخ و تمدنِ این شهر و دیار آشنا شوند. همین که این نوروزگاه‌ها بتواند تنها جرقه‌ای در ذهنِ گردشگرانِ داخلی و خارجی برای ضرورتِ شناختِ بیشترِ تهران بزند، یعنی ما می‌توانیم امیدوار باشیم که آنها و دوستان و آشنایانشان، در سایر روزهای سال هم تهران را به عنوانِ یک مقصدِ جذابِ گردشگری می‌دانند و دوباره و به این منظور به تهرانمان بیایند.
در پایان یاد و خاطره‌ی هموطنانی که در همین نوروزِ ۹۸، در برخی از شهرهای ایران به دلیل حادثه‌ی سیلِ ویرانگر جان خود را از دست دادند گرامی می‌دارم و برای خانواده‌های آنها صبر آرزو می‌کنم.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار