نام افشانی در لیست اولیه بازنشستگان شهرداری تهران نیست

سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ در ۱۸:۳۹


چهارمین نشست خبری سخنگوی شورای شهر تهران در سال ۹۷ برگزار شد. در این نشست سوالاتی پیرامون موقعیت شهردار تهران با توجه به لغو انتصاب بازنشستگان در شهرداری، تکلیف کمیته‌ی پایش، تعیین وضعیت تخریب خانه‌ی فروغ فرخزاد مطرح شد که علی اعطا به آن‌ها پاسخ داد.

به گزارش تهران نامه، در ابتدای این نشست اعطا ضمن تبریک روز خبرنگار، فعالیت یک سال گذشته‌ی خود را در حوزه‌ی اطلاع رسانی و ارتباط با رسانه‌ها، بهترین بخش فعالیت خود دانست.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که در این بازه‌ی یک ساله توانسته در حوزه‌ی اطلاع رسانی، روابط عمومی و سخنگویی شورا؛ نظرات خبرنگاران را تامین کرده باشد.

اعطا با اشاره به برگزاری این نشست گفت: اینکه در خلال جلسات اصلی شورای شهر بتوانیم باهم تعامل و هم‌فکری داشته باشیم، ایده‌ی خوبی است. امروز هم در آستانه‌ی روز خبرنگار، ترجیح ما این است که شنونده باشیم، تا بتوانیم در حین تعامل با خبرنگاران، اشکالات یک سال اخیر را بهبود ببخشیم.

اعطا با اشاره به اینکه در آستانه‌ی یک سالگی شورای پنجم هستیم، گفت: طبق آیین نامه‌ی شورای شهر، برای سخنگوی شورا عملکردی دوساله مشخص شده است. با توجه به این امر، من در یک سال آینده هم در خدمت شما هستم و امیدوارم که در سال دوم شورای پنجم، به شکل پخته‌تری عمل شود.

اعطا درباره‌ی بازه‌ی دو هفته‌ای تعطیلات اعضای شورای شهر، گفت: صحن و کمیسیون‌ها عمدتا تعطیل هستند اما بعضا کمیته‌ها جلساتی را برگزار می‌کنند.

وی ادامه داد: تراکم کاری به گونه‌ای است که اگر نیاز به گفتگوی بیشتری داشته باشیم، این تعاملات را برقرار می‌کنیم که به بهبود برسیم و شرایط مطلوب‌تری را برای سال آینده داشته باشیم.

اگر تصمیمی برای انتشار لیست بازنشستگان وجود دارد، باید مورد صحت سنجی قرار بگیرد

سخنگوی شورای شهر تهران در مورد بازنشسته بودن یا نبودن افشانی گفت: نام افشانی در لیست اولیه بازنشستگان شهرداری نیست.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه افشانی بازنشسته است یا نه؟ اظهارکرد: در این مدت درباره این موضع بحث و گفتگوهای زیادی شده است.‌ یک لیست نود و یک نفره از بازنشستگان به شورای شهر ارسال شده است. هرچند این لیستی اولیه و تا حدی غیررسمی است. علی رغم اینکه شرایط افراد مشخص است و دسته بندی اینان در چند گروه معین شده است؛ اما با توجه به اینکه با عجله اینکار صورت گرفته، شهرداری از واحدهای سازمانی مختلف درخواست کرده است که پرسنل‌های خود را از این منظر بررسی کنند و اسامی آن‌ها را نیز ارسال نمایند. تا اگر در اسامی این لیست خطا و اشکالی وجود داشته باشد، اصلاح گردد.

وی افزود: ۹۱ نفری که در این لیست حاضرند، افرادی هستند که به نحوی به این مصوبه مربوطند یا مشمول استثنائات شده‌اند.

وی با اشاره به محرمانه نبودن این لیست، گفت: از نظر من اگر تصمیمی برای انتشار این لیست وجود دارد، باید مورد صحت سنجی قرار بگیرد.

اعطا ادامه داد: ما با بررسی اجمالی به این نتیجه رسیدیم که حدود ۴۴ نفر بر مبنای مصوبه جدید مجلس باید از شهرداری خارج شوند. البته با شرط اینکه بدون هیچگونه تغییری به تایید شورای نگهبان برسند. در این لیست تعدادی از مدیران ارشد شهرداری هم حضور دارند که اسم آقای افشانی در میان آن‌ها نیست.

اعطا با بیان اینکه شهر تهران باید با یک ثبات مدیریتی اداره شود، گفت: من از همه رسانه‌ها درخواست می‌کنم که به ثبات مدیریتی شهرداری تهران توجه داشته باشند. اگر هم مشکلی در این راستا وجود دارد، باید بتوانیم راه‌حل آن را پیدا کنیم.

اعطا در توضیح هم‌ترازی شهردار با وزیر، گفت: در بررسی اولیه مصوبه منع بکارگیری بازنشستگان، شهردار تهران مشمول مصوبه نمی‌شد چرا که در بند “الف” تا “ج” قانون مدیریت کشوری، شهردار نیز در بند “ج” همتراز افرادی که مستثنی بودند قرار گرفت. اما حالا در قانون جدید کلمه “هم ترازی” حذف شده و در هیچ جای مصوبه نیز بندی در خصوص اینکه موارد قبلی در قانون جدید نقض یا ملغی می‌شود نیز ذکر نشده است.

وی افزود: اگر ابهاماتی در این زمینه وجود داشته باشد در ابتدا باید منتظر تایید مصوبه از سوی شورای نگهبان باشیم و اگر ابهامی وجود داشته باشد، از مسیر رفع ابهام یعنی استفساریه از مجلس، عبور می‌کنیم.

اعطا با بیان اینکه افشانی ایثارگر و رزمنده است اما میزان جانبازی وی آنقدر نیست که مشمول استثنائات شود؛ گفت: با این حال می‌توان برای رفع ابهام از مسیر استفساریه عبور کرد.
سخنگوی شورای شهر در این‌باره ادامه داد: امیدواریم ثباتی که در مدیریت شهری ایجاد شده، تداوم داشته باشد. نتیجه ارزیابی که ما تاکنون در خصوص موقعیت آقای افشانی داشته‌ایم، این را نشان می‌دهد که مسئله‌ای پیش نخواهد آمد.

تعداد خبرنگاران از سقفی که مصوبه مشخص کرده بیشتر است

علی اعطا در این نشست در جواب سوالاتی که درباره‌ی طرح ترافیک و بازپس‌گیری این طرح از چندین خبرنگار مطرح شد، گفت: تاکید ما دائما بر نظارت همگانی بوده و این اقدام مدیریت شهری در جهت تحقق نظارت همگانی است که می‌تواند اشکالات را به سمت اصلاح ببرد.

اعطا افزود: لیستی مطرح شد و پس از انتشار این لیست کسانی بودند که طرح ترافیک به آن‌ها تعلق گرفت که بر مبنای ضوابط و مقررات نباید تعلق می‌گرفت.
وی با بیان اینکه نامه‌ای از طرف شهرداری جهت کسب تکلیف به شورای شهر فرستاده نشده، گفت: ما فقط مکاتباتی داشتیم که بتوانیم عملکرد را طبق ضوابط پیش ببریم. کسانی که می‌توانستند طرح بگیرند یا نگیرند، بررسی مجدد شدند و این بررسی در شمایل یک جدول ارائه شد.

اعطا ضمن اعلام بی‌خبری از نامه‌ی شهرداری به شورا گفت: من این جدول را دیدم، که بناست بر مبنای آن عمل شود. یا حتی ممکن است تا کنون عمل شده باشد. هدف شهرداری از برداشتن این گام این بوده است که اشکالات را در طرح‌های واگذار شده رفع کند. جلساتی هم در این باب با شورای شهر تشکیل شده. با این هدف که روند رفع این مشکل، با حداقل تنش ممکن طی شود.

اعطا در پاسخ به مشخص شدن تکلیف خبرنگارانی که از دریافت طرح ترافیک جامانده‌اند و یا از آن‌ها پس گرفته شده‌است، گفت: بحثی که در ابتدا برای تصویب این طرح و استثنای خبرنگاران در صحن علنی شورای شهر مطرح شد، اختلاف نظرات زیادی را در پی داشت. در نهایت به رای گذاشته شد و بنا بر آن خبرنگاران در این طرح مستثنی شدند.
وی در ادامه گفت: سقفی در نظر گرفته شد که به خبرنگاران با نود درصد تخفیف طرح ترافیک ارائه شود.

سخنگوی شورای شهر در آخر با بیان اینکه اساسا این طرح برای محدود کردن بوده است، گفت: طبیعی است که تعداد خبرنگاران بیش از سقفی باشد که در مصوبه مطرح شده است. ممکن است این طرح سال بعد حذف شود، دو برابر شود یا تغییراتی کند. برنامه‌ی مشخصی برای آن مد نظر نیست.

خطری خانه‌ی فروغ فرخزاد را تهدید نمی‎کند

علی اعطا درباره‌ی وضعیت تخریب خانه‌ی فروغ فرخزاد گفت: خانه‌ای با زیربنای ۴۱۴ متر در خیابان مولوی وجود دارد که یکی از چهار خانه‌ی منصوب به فروغ فرخزاد است.

وی با اعلام اینکه این بنا در شرف ثبت اضطراری در فهرست آثار ملی است، گفت: خطری که این بنا را تهدید می‌کند، باقی بناها را هم مورد در معرض تهدید قرار می‌دهد.

اعطا ادامه داد: هر بنایی که در فهرست ثبت آثار ملی نباشد، مالک آن می‌تواند درخواست کسب پروانه کند و ساخت و ساز راه بی‌اندازد. چون هیچ‌گونه لایه‌ی حفاظتی‌ای روی این ملک در طرح‌های توسعه‌ی شهری وجود ندارد.

سخنگوی شورای شهر تهران درباره‌ی وضعیت این ملک گفت: طبق کسب اطلاعی که داشتیم، در این مورد پروانه‌ای در جهت ساخت و ساز وجود ندارد. صرفا موضوع در حد دستور نقشه‌ی اولیه‌ای است که در سال نود اعلام شده است. در نتیجه خطری به صورت عاجل این ملک را تهدید نمی‌کند.

شهرداری برای رفع تصرف آرامگاه واعظان مشروطه باید از شورای شهر مصوبه دریافت کند

علی اعطا درباره‌ی بازدید از آرامگاه ملک المتکلمین و صوراسرافیل گفت: طبق کسب اطلاعی که در این باره داشتیم، این ملک یک متصرف دارد. سرایداری که نزدیک به ۴۰ سال در آنجا ساکن است.

اعطا ادامه داد: دغدغه‌ی شهرداری منطقه ۱۱ و سازمان زیبا سازی تهران، در ابتدا رفع تصرف از این ملک است که خود مستلزم هزینه است.

وی با بیان اینکه شهرداری برای رفع تصرف از این ملک باید از شورای شهر مصوبه بگیرد، گفت: هزینه‌ای که در این جهت صرف می‌شود، ما به ازای حقوقی روشنی ندارد.

اعطا با اشاره به اینکه مرمت این بنا به دلایل ایمنی و خطرات ممکن، صورت نمی‌گیرد، گفت: در ابتدا باید رفع تصرف انجام شود تا کارگاه ساختمانی تحویل شهرداری داده شود. در این‌صورت عملیات مرمت را می‌توان آغاز می‌شود.

وی در آخر گفت: در این‌باره مداخلات مختصری انجام شده است. همچنین لایحه‌ای پیش نویس شده که برای رفع تصرف، هزینه‌ای صرف اینکار شود.

طرح حیات شبانه تازه شروع به کار کرده است

علی اعطا در پاسخ به وضعیت طرح حیات شبانه در تهران گفت: سال ۸۷ شورای اسلامی شهر تهران الزامی را برای شهرداری در جهت طرح جامع روشنایی و نورپردازی ایجاد کرد.

وی با اشاره به تعیین هویت فضاهای شهری در شب، گفت: دیدگاه‌ها مبنی بر این است که ما در شب شهری سرزنده و پویا داشته باشیم. زندگی شبانه رونق پیدا کند و امنیت تامین شود.

اعطا ادامه داد: این طرح در آن مقطع به نتیجه‌ای نرسید تا اینکه در سال ۹۴ با جزییات بیشتری به این موضوع توجه شد. طی مصوبه‌ای مقرر شد که سازمان زیباسازی با همکاری نهادهای مرتبط طرح جامعی برای نورپردازی در شب ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه این طرح در برنامه‌ی ۵ ساله‌ی دوم شهرداری تهران وجود دارد، گفت: این طرح علی رغم اینکه بخش عمده‌ی آن مصوب شورای شهر بوده است، اما تاکنون انجام نشده. لذا در این دوره درقالب یک طرح حیات شبانه در حال پیگیری است.

اعطا در آخر افزود: این طرح به عنوان یک نمونه‌ی اولیه از ۱۵ تیر تا ۱۵ شهریور در جریان است و تازه شروع به کار کرده است. که در جهت افزایش نشاط شهروندان در مکان‌های متغیر و با حضور گروه‌های هنری، غرفه‌های کتاب انجام می‌گیرد.

تمام مسائل حوزه‌ی مدیریت شهری با تعامل حل می‌شوند

سخنگوی شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که چرا شهرداری تقابل‌هایی با دیگر نهادها دارد، گفت: این خیلی طبیعی است که دستگاه های مختلف در مواردی اختلاف پیدا کنند. ممکن است شهرداری در با برخی وزارت‌خانه‌ها مشکل داشته باشد، اما فضای تعاملی حاضر، کمک به حل و فصل شدن برخی مسائل می‌کند.

اعطا با اشاره به اینکه مشکلات حال حاضر، مختص این دوره نیست و پیشینه‌ای دارند، گفت: تمام مسائل حوزه مدیریت شهری با تعامل حل می‌شوند. اگر پای تقابل در میان باشد، روشن است به نتیجه نمی رسیم. ایجاد یک دعوای حقوقی یا محاکم قضایی کار را پیچیده‌تر می‌کنند.

وی ادامه داد: انتخاب مدیریت شهری این نیست که وارد فضای تقابل با هیچ یک از دستگاه ها شود. منافع شهروندان هم در این امر نیست.

با چند انتصاب مشکل حل نمی‌شود

سخنگوی شورای شهر در جواب نتیجه‌ی طرح پایش در شورای شهر تهران گفت: این طرح در ابتدا به پیشنهاد آقای الویری در بین اعضای شورا مطرح شد. طرحی که مبنی بر آن کمیته‌ای باید تشکیل می‌شد که بر رفتار اعضای شورا نظارت داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر کمیته‌ای هم تشکیل می‌شد، این پرسش مطرح است که چه کسی بر این کمیته نظارت می‌کند و پس از آن چه کسی بر کار فرد نظارت کننده، نظارت می‌کند. بحث این است که با چند انتصاب مشکل حل نمی‌شود و کاری جلو نمی‌رود.

۶ نشست در شهریور ماه خواهیم داشت

علی اعطا در پایان این نشست از ارائه‌ی عملکرد یک ساله‌ی شورا شهر تهران خبر داد و گفت: در شهریور ماه ۶ کیمیسیون به همراه اعضای خود در نشست خبری حاضر می‌شوند.
وی با بیان اینکه در ماه آینده ۶ نشست خواهیم داشت، گفت: ممکن است هیئت رییسه به صورت مجزا یک نشست خبری داشته باشد.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار