فرهنگ استفاده از دوچرخه

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ در ۱۴:۲۹


همانگونه که استحضار دارید اصلاح و یا ایجاد یک فرهنگ در جامعه بسیار سخت بوده و نیاز به سالها کار و ممارست دارد و هزینه‌های بسیار زیادی را نیز بر جامعه تحمیل می‌نماید.مثل جریان بستن کمربند.
اگر خاطرتان باشد برای این امر مهم که با جان و سلامت افراد سرو کار دارد چقدر کار و چقدر زمان صرف شد و اکنون خوشبختانه بسیاری از رانندگان آن را رعایت می‌کنند. اما نمی‌دانم چرا ما همه چیز را نصفه و نیمه تحویل می‌دهیم. آیا همان زمان کمربند بستن را برای همه سرنشینان اجبار می‌نمودیم و همزمان فرهنگ سازی می‌کردیم بهتر نبود؟ امروز چقدر باید مجددا هزینه کنیم، کشته و زخمی دهیم برای اینکه ما فرهنگ استفاده از کمربند را برای سرنشینان عقب خوردو نداریم.

غرض از این مطلب بهانه‌ای بود برای پرداختن به فرهنگ استفاده از دوچرخه در تهران.
این کار بسیار ارزنده و مفید برای سلامت و آرامش جامعه است و از شهردار عزیز دکتر حناچی تقدیر و تشکر می‌کنم و اختصاص یک روز به عنوان روز بدون خودرو هم در این راستا بسیار ارزشمند است، بهر حال امر خوب دوچرخه سواری با ایجاد ایستگاه های از دوچرخه “بی دود” در سطح شهر فراهم آمده اما دو اشکال بسیار بزرگ دارد.
۱. آنچه ما در عکس ها دیده‌ایم؛ جناب شهردار با وسایل و تجهیزات کامل و رعایت ایمنی اقدام به دوچرخه سواری و تشویق برای فرهنگ سازی می کنند، مخصوصا استفاده از کلاه ایمنی. اما متاسفانه در ایستگاه‌های بی دود هیچ دوچرخه‌ای کلاه ایمنی ندارد، چرا؟ آیا این مساله مهم نیست؟ آیا باز تکه تکه و ذره ذره می‌خواهیم فرهنگ سازی کنیم؟ لذا استدعا دارم به این امر مه توجه بفرمایید.
۲. عدم وجود راه‌های ویژه برای دوچرخه و موتورسیکلت.
متاسفانه چند سال پیش که در اقدامی مشابه، مکانهایی پیوسته برای عبور دوچرخه در نظر گرفته شده بود و هزینه ای هم برای آن شد، از بین رفت و اکنون هیچ مسیری در طول شهر برای سهولت در رانندگی و ایمنی در سفر وجود ندارد. لذا افراد طبق معمول از پیاده رو ها استفاده می کنند که این خود مساله بدتری است که حال باید تلاش کرد که این فرهنگ غلط را از بین برد.
بنابراین پیشنهاد می‌شود در سطح کل شهر تهران مسیرهای ویژه برای عبور متورسیکلت و دوچرخه ایجاد گردد و بویژه موتورسیکلت ها که متاسفانه دنیای عجیب و غریبی را در شهر تهران برای جهانیان به نمایش گذاشته اند ملزم به رعایت استفاده از آن گردند.

واقعا وضعیت عبور و مرور موتورها بسیار وحشتناک و غیر قابل قبول و تصور است و البته متاسفانه پلیس زحمت کش ما هم در مقابل آنها کوتاه آمده و حتی بارها مشاهده شده که موتورسیکلتی خلاف جهت در اتوبان از کنار پلیس می‌گذرد ولی پلیس هیچ عکس العملی نشان نمی‌دهد. در سطح پیاده رو ویراژ می‌دهند و پلیس نگاهشان می‌کند و دیگر هیچ.
عدم توجه به نکات ریز فرهنگی در بدو ورود تکنولوژی می‌تواند سالیان سال کل جامعه را به مخازره اندازد، از این رو خواهشمندم مسئولین محترم نگاه خود را در ارائه خدمت جامع و کامل نمایند.

دکتر حمید رضا بابایی – عضو هیات علمی پژوهشکده فرهنگ هنر و معماری

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار