شهردار تهران: تغییر پاردایم اداره شهر، مگاپروژه‌ی ماست/شهرداری شاکی پرنده عیسی شریفی است

شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ در ۱۳:۱۸


شهردار تهران در نشست خبری با اصحاب رسانه، گفت: زمان آن بود که ما یک تغییر پاردایم در اداره شهر داشته باشیم شاید اصلی ترین مگاپروژه ما این بود در کنار اقدامات جاری که در شهر انجام می دادیم، همین بود.

 

به گزارش تهران نامه، پیروز حناچی در نشست خبری خود ضمن گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: در دوره جدید از نیمه سال ۹۶ به مردم قول هایی داده بودیم و انتقاد می کردیم و اعتقاد داشتیم روند اداره امور شهر ما را به بن بست می رساند به این معنا که عارضه های شدیدی برای اداره شهر به وجود می آید برای اینن که بتوانیم کار کنیم و آن روش چرخه باطل بود. عارضه های شدیدی به وجود می امد و کیفیت زندگی در شهر کاهش می یافت.

زمان آن بود که ما یک تغییر پاردایم در اداره شهر داشته باشیم شاید اصلی ترین مگا پروژه ما این بود در کنار اقدامات جاری که در شهر انجام می دادیم همین بود. ما ضوابط و باغات را اصلاح کردیم طرح تفصیلی منطقه ۲۲ را به نتیجه رساندیم فرصتی که از دست تهران رفت و ما تلاش کردیم آنچه باقیمانده است بر مدار طرح تفصیلی حفظ شود. و از همه مهمتر سیستم صدور پروانه منطبق با طرح تفصیلی کردیم.

تخلف ممکن است توسط مالکین در شهر صورت بگیرد اما پروانه ابررر خلاف طرح تفصیلی صادر نمی شود و و بدون درج در سیستم صادر نمی شود و پروانه دستی هم صادر نمی شود و هیچ ملکی هم بدون پروانه صادر نمی شود. کلیات آن را در این کتاب که کتاب تهران در مسیر تغییر است را آورده ام و اقداماتی که انجام شده است را نوشته ام. ما ادعا می کنیم آن قول داده بودیم در حوزه معماری و شهرسازی به نتیجه رسیدیم. شهرداری ها برای درآمد و تحقق بودجه این کار را می کردند.

ما دو لایحه به مجلس فرستاده بودیم لایحه درآمد های پایدار و لایحه درآمدهای محلی هر دو در مجلس قبل به تصویب رسید. اما درآمدهای ایدار به آخرین روز رسید و ابلاغ نشد. انتظار داریم این دو لایحه که تعیین تکلیف منابع پایدار برای شهرداری هاست در مجلس به تصویب رسید در مجلسی که فراکسیون مدیریت شهری ااش ۱۹۷ نفر است انتظار شهرداری ها این است که این دو لایحه به نتیجه برسد. در حوزه های حمل و نقل اقدامات وسیعی انجام شده است و در بخش دوم اینها را جواب می دهم

آنچه که مهم است این که ما در حوزه برنامه ریزی شهری آن قولی که به افراد داده بودیم و آن چیزی که ما را به آن می شناسند تلاش کردیم به نتیجه برسانیم شرایط سختی بود. برای ما هم آسان بود که تراکم بفروشیم اما این روش قابل ادامه نبود و منجر به کاهش کیفیت زندگی شهری و ترافیک و آلودگی شهری بود. امیدوارم این روش به شیوه ای که شماها کمک می کنید تثبیت و تضمین شود و کسی جرات نکند از آن عدول کند

 

شهرداری دیگر توان پشتیبانی از حمل و نقل عمومی را ندارد

شهرداری دیگر توان پشتیبانی حمل و نقل عمومی را همانند گذشته ندارد و این موضوع حاکمیتی است.

از نیمه سال ۹۶ وعده هایی به مردم داده ایم و نسبت به روند اداره شهر انتقاد هایی داشتیم.

وی افزود: عارضه های سنگینی به شهر وارد می‌شد تا در شهر تهران کار صورت گیرد و کیفیت زندگی در شهر تهران نسبت به ۱۰ سال گذشته آن کاهش پیدا کرده بود. از همین رو ضوابط باغ‌ها را تغییر دادیم بازبینی طرح تفصیلی منطقه ۲۰ را انجام دادیم.

 

ادعا می کنیم قولی که در حوزه شهرسازی به مردم داده بودیم، جامه عمل پوشاندیم

از سال ۹۰ تا ۹۹، ۲هزار و ۱۳ پرونده دارای افزایش طبقه در سیستم شهرداری ثبت شده است‌. ادعا می کنیم قولی که در حوزه شهرسازی به مردم داده بودیم، جامه عمل پوشاندیم.

▫️وی با اشاره به اهمیت بودجه شهرداری گفت: لایحه منابع پایدار در مجلس شورای اسلامی فرستادیم و به تصویب رسید . همچنین لایحه مالیات محلی در این مجلس در حال بررسی است. قول هایی که در حوزه برنامه ریزی شهری به مردم داده بودیم، سعی کردیم انجام بدیم.

شهردار تهران با بیان اینکه ما نیز می توانستیم با تراکم فروشی و مسیرهای نادرست دیگر درآمدزایی کنیم، گفت: امیدواریم دیگر از این مسیر ها استفاده نشود.

وی در خصوص ماده ۱۰۰ خاطرنشان کرد: این ماده را مورد توجه قرار دادیم و پرونده های انباشته شده را جدی تر مورد بررسی قرار دادیم. افرادی تخلف کردند و اگر این موضوع پیگیری نشود، ظلم به مردم است‌.

 

ویدئومپینگ‌های شهرداری، تقدیر چینی‌ها و افغانستانی‌ها را در پی داشت

حناچی درباره اقدامات زیباسازی شهرداری تهران گفت: سخت ترین مطالبی که نمی توانیم در آن به اتفاق نظر برسیم زیبایی و زیبایی شناسی است.

موضوعی است که بخشی اصولی است و بخشی به روحیه افراد بستگی دارد سازمان تلاش خود را در حوزه های مختلف انجام می دهد بخشی از این کارها مرمت و خرید خانه های تاریخی است که در واقع کار میراث است ولی آن ها در شهرداری تهران انجام می دهیم.

دوم مناسبت های متناسب شهر است که در تقویم تاریخی وجود دارد و چه مناسبت هایی که برنامه ریزی می شود برای این که اتفاق بیفتد؛ یکی از کارهای خوبی که توسط زیباسازی انجام شده استفاده از ویدیومپینگ در مناسبت های بین المللی است.
▫️ما مناسبت های مختلفی را در کشور داشتیم و برخی از اقدامات جهانی شده است؛ وقتی برای ووهان ویدیومپینگ زدیم چینی ها برای تشکر به ما در کرونا کمک کردند. یا اتفاقی که سر جان پدر کجاستی افتاد مسئولین افغانستان و حتی مسئولین داخلی دیپلماسی هم تشکر کردند.

 

شهرداری تهران، جزء شاکیان پرونده شریفی است

حناچی درباره پرونده شریفی، معاون قالیباف گفت: قبل از بازداشت، ایشان ۱۲ سال مسئولیت رسمی دیگری نداشتند و نمی توانستیم تصور کنیم موضوع دیگری است.

پرونده به مسئولیت اصلی ایشان ارتباط دارد و چون پرونده در نیروهای مسلح است ما اطلاعات لازم نداریم اما ما هم جزو شاکیان آن پرونده هستیم.
چرخش مالی به آنجا که باید بر می گشت برنگشته است.

 

حادثه سینا اطهر نشان داد که خلاء های قانونی داریم

شهردار تهران درباره ایمنی در ساختمان های پایتخت گفت: تجهیزات امروز آتش نشانی با قبل از پلاسکو قابل مقایسه نیست آموزش ها و هشدارها و جدیت همکارانم با قبل قابل مقایسه نیست نه این که مشکلی نداریم حادثه سینا اطهر نشان داد که خلاء های قانونی داریم

قبلا پزشکان قانونا در خانه مطب داشتند؛ پیرو اخطارهایی که به مالکین داده می شود برای فضاهای عمومی در فضاهای شخصی هم پلاک های ناایمن و خطرساز شناسایی شده اند اگر این را در پرتال بگذاریم که هم ببینند آنچه ما دنبالش هستیم اتفاق نمی‌افتد. و مشکلات دیگری پیش می آید. و ممکن است برای خرید و فروش املاک مشکلاتی ایجاد شود. ما به دنبال ایمنی هستیم. به مالکین خصوصی مهلت می دهیم

برخی ضوابط را ساختمان هایی که قبلا ساخته شده اند را ندارند و همکاران ما به این ساختمان ها اخطار می دهند و پیگیری می کنند که اجرا شود

کسی به ما نگفته که دنبال این کار نرویم. اینها وقتی توسط آتش نشانی ابلاغ می شود شهرداری و آتش نشانی آن را پیگیری می کند. محیط های عمومی به طور جد با حضور دادستانی پیگیری می شود

 

شهرداری تلاش می‌کند از تخریب آثار باارزش جلوگیری کند

در مورد آثار با ارزش شهر تهران اگر قانونی و حقوقی صحبت کنیم آنها واجد ارزش هستند که ثبت ملی شده اند و توسط میراث به ما اعلام شده است

اینها طبق ضوابط رعایت می شوند معمولا بحث آنجاست که اثری واجد ارزش باشد ولی ثبت نشده باشد ولی مردم دوست ندارند تخریب شود تا جای ممکن تلاش می کنیم آن را حفظ کنیم

اما در برابر رویه قضایی دستمان خالی است و مالک اگر تلاش کند که آن را با رای دیوان برای صدور پروانه مراجعه کند.

ما مذاکره می کنیم که تخریب نشود گاهی اتفاق می افتد و گاهی هم مالک رضایت ندارد و تخریب می شود.

در این زمینه همه باید دست به دست هم دهیم و کمک کنیم که این اتفاق نیفتاد. آنجا که بضاعت شهرداری اجازه دهد نمی گذاریم این اتفاق بیفتد.

لایحه گردشگری هم در حال بررسی است و اما باید مسیر تصویب شورا را طی کند.

 

شهرداری، مشکلی با سامانه شفافیت ندارد

ما مشکلی با سامانه شفافیت نداریم و قراردادها در این سامانه می نشیند و این موضوعی است که اساسا در قبل در شهرداری وجود نداشته است.

این حق نمایندگان است و راه دیگری هم برای نظرات آنها وجود ندارد. نماینده سوالی می پرسد و ممکن است از پاسخ کتبی که طبق وظیفه داده می شود، راضی نشود

 

رابطه شهرداری با دولت بد نیست

شهردار تهران درباره ارتباط شهرداری تهران با دولت، گفت: افتتاح ایستگاه های مترو را با حضور رییس جمهور داشتیم؛ انشاءالله با حضور رییس سازمان برنامه و معاون فناوری رونمایی از قطار ملی را داریم و ایستگاه های بزرگ دیگر را با حضور دولت افتتاح می کنیم.

ممکن است حاضر نشدن ما در دولت کارها را سخت تر کرده باشد؛ اما با مکاتبه حل می کنیم و رابطه ما با دولت بد نیست.

 

شهرداری، ۱۰ گود پرخطر را پر کرده است

حناچی، درباره گودهای پرخطر پایتخت گفت: در مورد گودهای پرخطر، تعداد گودهای رها شده ۲۴۹ گود است که مورد جماران یکی از گودهای پرخطر بود و اجازه هم دادیم ساخته شود که از وضعیت خطر در بیاید

اما بعد از اخطارهای شهرداری ده گود پرخطر مقاوم سازی نکردند که با هماهنگی دادستانی آن را پر کردیم. ▫️۱۲ گود پرخطر هم اخطار داده شده است و لایحه ای هم برای این به شورا داده شده است

در منطقه ۱۷ سه روز بود که شهردار منطقه را عوض کرده بودیم، با هوشمندی همکاران در شهرداری خیلی زود افرادی که در معرض خطر بودند تخلیه شدند و آن حادثه می توانست خسارات جانی بیشتری داشته باشد.

 

شهرداری تلاش می‌کند باتوجه به مناسبت‌ها، نمای شهر را تغییر دهد

حناچی، درباره مناسبت‌های مذهبی در شهر گفت: ما تلاش کردیم آنچه که وجدان عمومی مردم و فضای مذهبی شهرمان به آن حساس است به آن حساس باشیم و وقایعی که می افتد شهر را متناسب با آن تغییر دهیم.

کار بسیار سختی است و برخی مناسبت ها فاصله کمی باهم دارند و در گستره شهر برای هر کدام فعالیت سخت است.

وقتی شما در فضای شهر تردد می کنید وقتی بیلبردهای ما از ۶۰۰ بیشتر شد تازه حس می شود.

 

حمایت شهرداری از جشنواره فجر، ایجاد بستر برای کار فرهنگی است

شهردار تهران درباره حمایت شهرداری از جشنواره فیلم فجر، اظهار داشت: جشنواره فجر فرصتی است که تولیدات سینمایی و هنری ایران بسط یابد و این فرصتی ملی و حاکمیتی است و ما در شهرداری تهران سعی می کنیم از آن حمایت کنیم.

مثل شهرداری های سایر کشورها حتی در برخی جاها متولی اصلی هستند ولی ما اینجا متولی نیستیم ولی بستر را فراهم می کنیم.

ما در مورد رعایت حقوق شهروندی و آپارتمان نشینی و آلودگی و ترافیک در کلیپ سازی هم می کنیم و در جشنواره منتشر می شود.

اگر می خواستیم این را برای انتشار سفارش دهیم گران تر بود. این کار را پارسال انجام دادیم و امسال هم انجام دادیم.

خوشبختانه کاری که در سال گذشته حمایت کردیم و فیلم خورشید بود که یکی از کاندیداهای اسکار بود.

 

شهرداری تهران از شرکت‌های سرمایه‌گذار برای توسعه دوچرخه‌سواری استقبال می‌کند

دوچرخه یک مود حمل و نقل است و قابل قیاس با مترو نیست ولی کم هزینه ترین نوع حمل و نقل است

ما مثل هلند نیستیم که استفاده از دوچرخه ۲۷ درصد باشد.؛ ما زیر یک درصد هستیم ولی می توانیم تصور کینم اگر کسی برای محل کار با دوچرخه برود بسیار تاثیرگذار باشد.

ما این را مطرح کردیم و تلاش کردیم آن را تبلیغ کنیم و شرکتی هم پیشنهادی داد که در قالب سرمایه گذاری مورد توجه قرار گرفت. لازم نیست تنها یک شرکت باشد اگر پیشنهادهای دیگری باشد از آن استقبال می کنیم.

موتورها در سطح شهر را تبدیل به یک کمپین کردیم تا آنها که تخلف کنند مجبور به اعمال قانون برای سایر موتوری ها می کنند ما باید فضا را طوری کنیم که موتور هم مثل بقیه وسایط حمل و نقل عمومی رعایت قانون کنند و همه باید کمک کنند.

موتورسواران باید قانون را رعایت کنند موتور در حال حاضر وسیله ای برای دور زدن قانون است که باید جلوی آن گرفته شود

 

کاهش حدود دو هزار تنی زباله، با اجرای طرح کاپ

طرح جامع پسماند تهران و طرح کاپ با این هدف است که زباله کمتری تولید و حمل شود و حداقل ممکن دفن شود

جهت گیری عمومی ما درست است روزی که شهرداری را دست گرفتیم روزی ۷ هزار تن الان با ایستگاه های تفکیک زباله خیلی از زباله ها حمل نمی شوند و زباله های ساختمانی جداگانه حمل می شود.

الان میزان حمل ما به ۵۳۰۰ تن رسیده است؛ ولی به نظر من جهت گیری ما درست است؛ در زمینه آموزش و همراهی مردم مشکلات زیادی هست که روش هایی که بتوانیم از سرمایه های اجتماعی دارای نقص هستند که پیگیری می شود این کار انجام شود. ایستگاه های میانی هم توسعه یافته است.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار