شهردار تهران برنامه پنج ساله سوم را به شورا ارائه کرد

سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ در ۱۱:۳۱


صبح امروز سید محمد علی افشانی با حضور در شورای شهر تهان، سومین برنامه پنج ساله توسعه شهری تهران را تقدیم شورا کرد.

به گزارش تهران نامه، اهم مطالب بیان شده توسط شهردار تهران در هشتاد و نهمین جلسه شورای شهر، به شرح زیر است:

سید محمدعلی افشانی گفت: من اعلام کردم همه‌ی محلات یک پروژه را تعریف کنند که عملی شود. در مناطقی که فاقد فضای سبز هستند، باید پارک ایجاد شود. این یعنی تبعیض مثبت.

وی ادامه داد: ما از لحاظ فرهنگی باید به گونه‌ای باشیم که زباله را کنار اتوبان نریزیم. آن فرد مظلومی که این زباله و محیط را جمع می‌کند با جانش بازی کرده است.

شهردار تهران با بیان اینکه هوشمند سازی سیستم مدیریت بحران ضروری است، افزود: اولین و مهمترین نیاز شهرداری تهران هوشمندسازی است. این هوشمند سازی تا جایی که بشر به آن دسترسی پیدا کرده است، باید مهیا شود. حتی اگر بتوانیم پنج ثانیه زودتر بحران را اطلاع و هشدار دهیم. بدون هوشمند سازی نه امکان مبارزه با فساد وجود دارد و نه شفافیتی حاصل خواهد شد.

افشانی گفت: پادگان‌‌های آموزشی در فضای شهر بسیار حیاتی است. همه‌ی ما مدیریت بحران را در زلزله‌ی سر پل ذهاب شاهد بودیم. این ارتش و سپاه بود که در سر پل ذهاب امدادرسانی را انجام می‌داد. طرح آمادگی برای سیل زلزله و آتش سوزی باید انجام شود. باید مردم را ساماندهی کنیم. مردم نیاز به یک سری خدمات اولیه دارند، که ما در همین هم مشکل داریم. پادگان‌ها نباید از تهران بروند، در زمان بحران این پادگان‌ها باید به کمک تهران بیایند.  یکی از مهم‌ترین اقدامات ما این است که اگر وزارت راه پای کار باشد، پادگان‌ها به عنوان فضای سبز در شهر خریداری شود.

وی ادامه داد: اورژانس هوایی شهری باید ایجاد شود. در تهران شهردار مسئول مدیریت بحران شهر است، اما در استان‌های دیگر استاندار این وظیفه را به عهده دارد.

شهردار تهران با بیان اینکه بازآفرینی بافت فرسوده، کاهش تکدی‌گری و کاهش آسیب‌شناسی جزو دستورات رهبری و رئیس جمهور است، افزود: نباید انسان‌ها تحقیر شوند و برای رفع نیازهایشان دستشان را دراز کنند. باید دیگر دستگاه‌ها به وظایفشان عمل کنند. در بحث تکدی‌گری ظاهرا تعدادی دل می‌سوزانند اما برخی نمی‌دانند که انسان قربانی شده و نباید تحقیر شود.

افشانی با ابراز به اینکه در تهران باید هم‌گرایی ملی ایجاد شود، گفت: متاسفم برای کسانی که نمی‌دانند این شهر پایتخت ایران است. این نکته را هنوز مدعیان نمی‌دانند که اینجا تهران مرکز تنوع دینی و قومیتی است. اگر هم گرایی ملی در تهران ایجاد نشود، تبدیل به واگرایی می‌شود. من تأکید می‌کنم که باید خانه اقوام در تهران ایجاد شود.

سید ابراهیم امینی پس از تقدیم لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران توسط شهردار، گفت: امروز تنها لایحه‌ی برنامه سوم توسعه به شورا تقدیم شده و طبق آیین‌نامه داخلی شورای شهر تهران، ارائه انتقادات اعضای شورا نسبت به گزارش عملکرد و لایحه برنامه سوم توسعه که توسط شهردار تهران به شورا تقدیم شد، تنها پس از قرار گرفتن در دستور جلسات شورا قابل طرح است.

محسن هاشمی نیز پس از تایید تذکر امینی، بیان کرد صحبت‌های اعضا دوستانه و به جهت حضور مهندس افشانی در جلسه‌ی شورا است، اما بهتر است اعضا نیز باتوجه به این تذکر از ورود محتوایی به برنامه پرهیز کنند.

سید حسن رسولی درباره‌ی تعیین مهلت برای جمع آوری متکدیان خطاب به شهردار تهران گفت: از تعیین مهلت برای این امر تجدید نظر کنید و از متخصصان امر استفاده کنید. از اتخاذ رویکرد مهندسی آسیب‌های اجتماعی پرهیز کنید، چرا که متکدیان عوارضی از جنس مکانیکی نیستند. آن‌ها حاصل کج‌کاری و ناکارآمدی نهادهایی مثل خانواده هستند.

وی ادامه داد: امروز ۶۶ هزار و ٨٩٠ نفر در شهرداری تهران اشتغال دارند و این در حالی است که جمع پستهای شهرداری کمتر از٣٣ هزار است. یعنی از نظر نیروی انسانی ١٠٠ درصد دچار عدم تعادل هستیم. باید سالانه ده درصد از سطوح سازمانی کم شود و من حساسیتی در این زمینه نمی‌بینم. در حوزه اقتصاد مدیریت شهری ۶٠ هزار میلیارد تومان بدهی داریم و سالانه ده هزار میلیارد تومان اضافه می‌شود پس باید نگاه تقلیل گرایانه و چابک‌سازی داشته باشیم.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار