راستی آزمایی افزایش ۳۰ درصدی اعتبارات حوزه حمل و نقل

چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ در ۱۵:۳۶


دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران جزییات فصل ترافیک لایحه بودجه سال ۹۸ شهرداری تهران را تشریح کرد.

 به گزارش تهران‌نامه، محمدعلی کرونی با اشاره به بررسی فصل حمل و نقل و ترافیک لایحه بودجه سال ۹۸ شهر تهران گفت: در مجموع ۴ هزار و ۴۱۴ میلیارد تومان برای سال ۹۸ برای حوزه حمل و نقل عمومی پیش بینی شده که این رقم در سال ۹۷ حدود ۴ هزار و ۴۴۷ میلیارد تومان بود و تفاوت اندکی نسبت به این حوزه شاهد هستیم.

وی افزود: ردیف تملک دارایی، سرمایه ای شرکت مترو حدود ۲۰۰ میلیارد تومان نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. حدود ۳۰۰ میلیارد تومان  خط ۶  افزایش اعتبار داشته و رقمی حدود ۸۰۰ میلیارد برای امسال اعتبار پیش بینی شده و حدود ۳۰ میلیارد تومان به  اعتبارات خط ۷ افزوده شده است  و اعتبار این خط ۵۰۰ میلیارد تومان است. در حوزه پایانه ها و پارکینگ  مترو شاهد کاهش بودجه بوده ایم که نشان از بی توجهی به پایانه ها و پارکینگ در مترو هستیم در حالی که خطوط مترویی که پایانه و پارکینگ ندارد، امکان بهره برداری از کل ظرفیت آن نیز وجود ندارد. همچنین در خط ۴ دو پایانه کلاهدوز و اکتابان و در خط ۳ پایانه آزادگان باید شروع شود که نیاز به اعتبار دارد و به نظر می آید که به این حوزه کم لطفی شده است.

این کارشناس ترافیک با بیان اینکه در حوزه بهره برداری مترو، حدود ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش ردیف های پروژه ای داشته ایم، تصریح کرد: اعتبارات پیش بینی شده برای شرکت واحد ۶۲۰ میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته که این رقم حدود ۹۰۰ میلیارد تومان بود، کاهش داشته است.

کرونی یادآور شد: همچنین اعتبارات حوزه تاکسیرانی، شرکت کنترل ترافیک نسبت به سال گذشته تفاوت قابل توجهی نداشته است اما در حوزه پارک سوار ها و پایانه ها، اعتبار پیش بینی شده ۱۴ میلیارد تومان است که سال ۹۷ این رقم حدود ۴۰ میلیارد تومان بود.

به گفته وی رویکرد شهرداری نسبت به سازمان پایانه ها، کسب درآمد در این حوزه است و به درستی بودجه کاهش پیدا کرده است.

دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل با اشاره به برنامه ۵ ساله سوم شهرداری گفت: به دلیل تأخیر در ارائه و تصویب برنامه ۵ ساله شاهد آن هستیم که سال اول از برنامه انحراف داشته و ردیفی برای مواردی که به تازگی در حوزه حمل و نقل اضافه شده مانند خیابان کامل و TOD در لایحه مشاهده نمی شود.

کرونی در پاسخ به این پرسش که شهردار تهران در روز ارائه بودجه اعلام کرد حوزه حمل و نقل ۳۰ درصد افزایش اعتبار داشته است، خاطرنشان کرد: به نظر نمی آید مجموع اعتبارات پیش بینی شده افزایش ۳۰ درصدی در این بخش را شامل شود.

وی همچنین به درآمد پیش بینی شده در مجتمع های ایستگاهی و پارک های حاشیه ای اشاره کرد و گفت: برای مجتمع های ایستگاهی ۲۰۰ میلیارد تومان نقد و ۴۰۰ میلیارد تومان غیر نقدی پیش بینی کرده اند که باید تنها در حوزه مترو هزینه شود. همچنین برای پارک حاشیه ای نیز تنها ۵ میلیارد تومان پیش بینی کرده اند که در تبصره سال گذشته این رقم هزار میلیارد تومان بود و نشان می دهد در سال آینده هم رویکرد ساماندهی پارک های حاشیه ای در مدیریت شهری وجود ندارد. همچنین برای درآمدهای حاصل از عوارض طرح ترافیک، ۳۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

وی در خصوص اینکه آیا برای پیاده راه سازی و دوچرخه در اعتبارات ترافیکی شهر تهران رقمی منظور شده است؟ گفت: ۱۰ میلیارد تومان برای احداث معبرهای ویژه دوچرخه پیش بینی شده اما ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار تسهیلات فنی – اعتباری وجود دارد که می توان از این ردیف ها برای دوچرخه نیز هزینه کرد.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار