توجه به نقش مغفول مانده رنگ در شهر افزایش می یابد

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ در ۱۹:۱۷


چهارمین جلسه تخصصی رنگ در منظر شهری با حضور مصطفی کاظمی، مشاور و مدیر دفتر شهردار تهران، برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران و اعضای این شورا برگزارشد.

به گزارش «تهران نامه» به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، کاظمی، مشاور و مدیر دفتر شهردار تهران با حضور در این جلسه گفت: به نظرم اگر این کارگروه می‌خواهد اقدامی داشته باشد خودش باید تصمیم بگیرد که این طرح چطور اجرا شود. معاونت عمرانی نمی تواند تصمیم گیرنده خوبی برای این موضوع باشد.

وی تاکید کرد: قبل از اینکه منطقه بخواهد کاری کند باید دستورالعمل داده شود تا براساس سیاست های سازمان زیباسازی اینکار صورت بگیرد.

کاظمی اضافه کرد: موضوعی که آقای حناچی در شورای شهرداران گفت این بود که با نشان دادن چند مثال جهانی مانند شهر مکزیکوسیتی بود. در این شهر محله‌ای جرم خیز وجود داشته که مردم را دچار آسیب کرده بود اما زمانیکه گروهی با رنگ چهره این منطقه را عوض کردند آنجا تبدیل به منطقه گردشگری شده و اوضاع بهتری می یابد.

وی تصریح کرد: حرفی که در آن جلسه زده شد این بود که می توان در شهر با رویه‌ای خلاقانه کارهایی را انجام داد که به شهر نشاط بیاورد. تقریبا همه اعتقاد داریم تهران شهری خاکستری است و رنگ زیادی در آن نمی بینم، از آن زمان نگرانی برای ما پیش آمد که کارهایی باید انجام شود تا این شهر زنده شود.

وی با بیان اینکه باید جلوی اقدامات خودسرانه مناطق گرفته شود، گفت: این کار باید متولی داشته باشد نمی خواهیم برای مردم مشکلات جدید ایجاد شود، با اقدام خودسرانه حتما شاهد کارهای سطحی خواهیم بود. این موضوع باید در این کمیته شکل بگیرد.

کاظمی ادامه داد: باید براساس شاخص ها اینکار صورت بگیرد و به سرعت جلوی کارهای خودسرانه مناطق گرفته شود و اگر نیاز باشد با شهرداران مناطق صحبت خواهیم کرد.

وی اظهارکرد: کمیته باید شاخص ها و استاندارد لازم را برای اینکار تعیین کند تا به عنوان منشور در اختیار مناطق قرار دهیم. سازمان زیباسازی هم باید نظارت بر این کار را برعهده داشته باشد ضمن اینکه باید یک منطقه پایلوت داشته باشیم تا با دیدن نتیجه، روند ادامه کار را تبیین کنیم.

کاظمی تصریح کرد: یکی از راه‌هایی که می‌تواند باعث بهتر شدن اینکار شود این است که مشارکت شهرداری‌ های مناطق را بیشتر کنیم، در جاهایی که اقدام آنها لطمه‌ای به شهر نمی زند بگذارید طبق شیوه نامه عمل کنند اما در مباحث کاربرد رنگ با گرایشی که الان مطرح شده استفاده از افراد صاحب نام باید مورد توجه قرار بگیرد.

برزین ضرغامی در پایان این نشست با تایید صحبت های کاظمی گفت: جاهایی را که مناطق می توانند کاری کنند مبنا قرار می دهیم، طرح های نوروز را هم کمیته هنری دیده‌اند و می‌توانیم نظارت کنیم. امیدواریم طرح های رسیده برای رنگ آمیزی تا نوروز آماده شود تا بتوانیم به فضاهای خوب وارد شویم.

مدیرعامل این سازمان در این جلسه با اشاره به دستور دکتر حناچی شهردار تهران درباره توسعه رنگ در شهر گفت: بعد از این دستور کارگروهی با مدرسان حوزه رنگ تشکیل شد تا ضوابطی تنظیم و به مناطق ارسال شود تا بتوانند با تخصص و بدون اعمال سلیقه این مهم را در شهر اجرایی کنند.

ضرغامی با بیان این مطلب ادامه داد: در این دستورالعمل تمام المان های شهر بررسی شد تا مشخص شود که هر المان چرا و چه رنگی باید داشته باشد، ضمن اینکه پیرو آن جلساتی تشکیل و طرح های رسیده از مناطق مورد بررسی قرار گرفت. هر منطقه طرح هایی را تهیه کرد و قرار شد تا به صورت پایلوت یک پیاده راه رنگی داشته باشند.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: با توجه به تاکید شهردار تهران در جلسه شورای شهرداران درباره موضوع استفاده مناسب از رنگ، شهرداری منطقه یک و ۶ به عنوان مجریان طرح پایلوت انتخاب شدند. البته اگر قرار باشد با رنگ کاری انجام شود اینکار باید با نظر مشاور همراه شود.

ضرغامی تاکید کرد: کار دیگر برگزاری جلسه با دانشگاه ها بود تا با همکاری دانشجویان در ایام عید بتوانیم این اقدامات را انجام دهیم.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار