تاثیرات کرونایی در شهرسازی ایران

یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۱:۳۵


در‌ ایام‌ کرونایی‌ جهان، لایوهای‌اینستاگرامی افراد معروف و دانشگاهی در دنیا مرسوم شد. پایگاه خبری تهران نامه در همین راستا بر آن شد تا در جستجوی دنیای مجازی از لایوهای اساتید دانشگاه و معماران حوزه شهری با محوریت جهانی آن دسته ازمتن  گفتگوهایی که دستاوردی به همراه داشته است را در دسترس شهروندان قرار دهیم.

  زهره آزادفلاح، استاد دانشگاه و مشاور بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، محمدرضا قربانی پارام  و افشین قربانی پارام استاد دانشگاه در لایوی دانشگاهی مطالب زیر را در قالب گفتگو به اشتراک گذاشتند که در ادامه قسمت دوم این گفتگو را  می‌خوانید.

تغییرات در شهرسازی ایران بعد از کرونا رو چگونه ارزیابی می کنید؟

برای شروع افزایش اهمیت خودرو شخصی و توصیه به استفاده از آن مشخص بود و بزودی با شرایط موجود اقتصادی کوچ اجباری قشر متوسط جامعه به سمت حاشیه نشینی و سکونت در بافت های ناکارآمد رو خواهیم دید. همچنین کاهش حضور مردم در فضاهای عمومی و بی ارزش تر شدن فضاهای تجاری بویژه فضاهای تجاری کوچک نمایان خواهد شد زیرا خریدهای اینترنتی جایگزین فعالیت تجاری آن فضاها شده و خواهد شد. و با به نمایش در آمدن کمبودهای فضاهای درمانی احداث بیشتر اینگونه کاربری ها و افزایش سرانه آنها در دستور کار قرار خواهد گرفت. و مسئولین را به داشتن نگاه ویژه و جدی به پدافند غیر عامل با ایجاد پایداری و تاب آوری در شهرها ، با آماده نمودن زیر ساخت های لازم برای تبدیل فضاهای عمومی مثل ورزشگاه ها و مساجد به فضاهای درمانی در بحران های احتمالی آینده توصیه می کنیم.

۴) تغییرات در معماری جهان و ایران بعد از کرونا رو چگونه می بینید؟

البته پیش تر مواردی رو در زمینه آشتی با معنی خانه واقعی  و توجه بیشتر به ضعف ها و کمبودهای خانه های فعلی با در خانه ماندن را عرض کردیم.

اما اگر بخواهیم تغییرات آتی جهانی را درست تحلیل کنیم باید ابتدا مسیر قبل از کرونا در سالهای اخیر رو تبیین کنیم . به نظر در دوره اخیر قبل کرونا یکی از موضوعات قابل اعتنا توجه به معماری بیوفیلیک یا همان معماری دوست دار طبیعت بود که با شرایط کرونا و شناخت ضعف های خانه های موجود چه به لحاظ کالبدی و چه به لحاظ معنی و روان شناسی محیطی بعد از کرونا توجه به این نوع معماری تقویت خواهد شد.

همچنین به لحاظ مشکلات اقتصاد جهانی و چند دوره رکود نزدیک به هم، توجه به خانه های پیش ساخته که به لحاظ قیمت تمام شده ارزان تر بودند و سرعت اجرای بالاتری داشتند قبل از پاندمی کرونا مورد توجه قرار داشتند که این موضوع با مدولار شدن پلان و سازه ها توامان در حال پیگیری و تکمیل و پیشرفت بود. که پس از کرونا با مشکلات اقتصادی حاصل در دنیا این روند شدت بیشتری خواهد گرفت.

بعد از پاندمی کرونا در معماری ایران نیز با توجه به قرار گرفتن عده زیادی از مردم جامعه در زیر خط فقر و فلاکت متاسفانه شرایط معماری سخت تر شده و تعداد خانواده هایی که در خانه های کوچک و با کمترین امکانات و با کمترین فضاها زندگی خواهند کرد، بیشتر خواهد شد. وخانواده های بیشتری به حاشیه شهرها و محلات ارزان تر منتقل خواهند شد.

در یک جمع بندی میتوان گفتکه حاکمیت باید به بحث مدیریت بحران توجه ویژه ای داشته باشند و نشاط اجتماعی در شهر باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد چرا که شادی حق مردم ایران است و کشور ایران در این زمینه رتبه نامناسبی را بین سایر کشورهای دنیا دارد و دستگاههای فعال درحوزه فرهنگی به خصوص مدیریت شهری باید فکری برای ارتقای سطح شادی در جامعه انجام دهند. نما و منظر خوب بر روح و روان مردم تاثیر گذار خواهد بود و رنگ در شهر در ایجاد شادی بسیار موثر خواهد بود شهرهای ما نیازمند فضاهای مکث هستند و می توانند تاثیر مثبتی بر روان شهروندان بگذارند. نقش آموزش و رسانه ها در زمان وقوع بحران بسیار موثر میباشد متاسفانه کشور ایران هم اکنون دارای سیستم غیر مدون است و کلیه اقدامات سیستم کنونی تنها به مرحله حین یا بعد از بحران تمرکز یافته در صورتیکه برنامه ریزی باید سه زمان قبل، حین و بعد از وقوع حادثه را پوشش دهد پس تمرکز بر مدیریت بحران یا به نوعی قبل از وقوع بحران ضروری به نظر می رسد مسئولین باید نگاه ویژه ای به متخصصین و نخبگان داشته باشند و بکارگیری آنها را در سازمانها و ادارات در الویت قرار دهند . به امید روزی که مردمان و شهرهای ایران عزیز به حداکثر توسعه یافتگی دست پیدا کنند.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار