بازگشت به خانه پدری‌

چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ در ۰۹:۰۲


آرمان ملی- منیره چگینی: «دختری ۱۳ ساله در شهرستان تالش به دلیل مسائل ناموسی، توسط پدرش به قتل رسید»؛ این خبر تلخ و تکان دهنده که روز گذشته فضای مجازی را تحت الشعاع قرار داد، بسیاری را به یاد فیلم «خانه پدری» می‌انداخت. فیلمی که به دلیل لحظه کشته شدن دختر توسط پدرش، ۱۰ سال مجوز اکران پیدا نکرد، اما این بار به شکل واقعی و تلخ‌تری در جامعه دوباره رخ داد. حتی کیانوش عیاری کارگردان فیلم خانه‌ پدری در واکنش به خبر قتل ‌رومینا اشرفی به دست پدرش به کنایه گفت: «این اتفاق‌ها رخ نمی‌دهد. من این شایعات را باور نمی‌کنم». این قتل روز اول خرداد در یکی از روستاهای بخش حویق در شهرستان تالش رخ داد، اما خبر آن چند روز بعد منتشر شد.

مجید رسول‌زاده، سرپرست معاونت اجتماعی پلیس استان گیلان بدون نام بردن از مقتول گفته است که متهم در تحقیقات پلیس، انگیزه قتل دخترش را «اختلافات خانوادگی و فرار او از منزل» عنوان کرده است. به گفته او متهم در تحقیقات پلیس گفته است که دخترش به قصد ازدواج با مردی ۳۰ ساله برخلاف رضایت او به دلیل اختلاف سنی زیاد از منزل فرار کرده بود. شبکه‌های اجتماعی اول خرداد از یک قتل فجیع ناموسی خبر دادند. دختری ۱۴ ساله در سفید سنگان لمیر از بخش حویق به دست پدرش در خواب سر بریده شد. رومینا، دلباخته یکی از پسرهای همشهری شده بود. به گفته محلی‌ها مخالفت‌های شدید پدر دختر با ازدواج این دو به دلیل تفاوت‌های فرهنگی، آنها را به فکر فرار از منزل وا داشت، اما پیگیری‌های خانواده‌ها به دستگیری آنها توسط پلیس منجر شد.

دخترم از خانه فرار کرد او را کشتم

سرپرست معاونت اجتماعی پلیس استان گیلان از قتل دختر ۱۴ ساله توسط پدرش در بخش حویق شهرستان تالش خبر داد و گفت: متهم در تحقیقات پلیس، علت و انگیزه قتل دخترش را اختلافات خانوادگی و فرار او از منزل عنوان کرد. سرهنگ مجید رسول‌زاده فرساد گفت: قاتل در محل وقوع جرم دستگیر شد. متهم در تحقیقات پلیس، علت و انگیزه قتل دخترش را اختلافات خانوادگی و فرار او از منزل به قصد ازدواج با مردی ۳۰ ساله بر خلاف رضایت او به دلیل اختلاف سنی زیاد عنوان کرد. پایگاه خبری تحلیلی روز نو پای صحبت بهمن خاوری، معشوق رومینا و اسفندیار اشرفی، عموی او نشسته است. بهمن عنوان کرده که فرار پنج روزه آنها به پیشنهاد رومینا و پس از مخالفت پدرش با خواستگاری و ازدواج صورت گرفت: «بعد از این ماجرا بود که پدرش در پاسگاه حویق از من به جرم آدم‌ربایی شکایت کرد… موقع بازجویی گفتم دختر را دوست دارم و اجباری در کار نبوده و رومینا هم این حرف‌ها را تایید کرد و من در نهایت تبرئه شدم»، اما اسفندیار اشرفی، عموی قربانی و برادر قاتل گفته که رومینا اغفال شده بود: «بعد از این موضوع ما خواستیم که بیایند و خواستگاری کنند اما خانواده پسر گفتند نه او اشتباه کرده است. حتی عاقد آمد عقدشان کند اما پسر قصدش چیز دیگری بود».

واکنش‌ فعالان حوزه زنان به قتل رومینا

بسیاری از چهره‌های سیاسی و اجتماعی به قتل رومینا اشرفی واکنش نشان دادند،معصومه ابتکار،  معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، در صفحه توئیتر خود نوشت: «قوانین محکم در قبال جنایات بازدارنده هستند. کاش تلاش دلسوزان زودتر نتیجه می‌داد. با پیگیری و درخواست دولت و مجلس لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در آخرین مراحل است.» شهیندخت مولاوردی در توئیتی نوشت: «رومینا نه اولین قربانی قتل‌های ناموسی است و نه آخرین آن؛ تا زمانی که قانون، رویه قضائی و فرهنگ حاکم و مسلط بر جوامع محلی و جهانی بازدارندگی لازم را نداشته و با تشویق و ترویج آن در خدمت این جنایت بشری باشند.» همچنین آذر منصوری قائم مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت در واکنش به قتل دختر نوجوان تالشی به دست پدرش در توئیتر خود نوشت: «در خبرها آمده؛ رومینا دختری ۱۳ساله به دلیل فرار با دوست پسرش توسط پدرش در خواب و به شکلی فجیع‌تر از روایت خانه پدری به قتل رسید. فرق واقعیت تلخ مرگ رومینا با روایت خانه پدری چیست؟ نام پدر را در صدر اعلامیه ترحیم ببینید. چه چیزی عوض شده است؟ ریشه این خشونت کجاست؟»

مجازات قاتل

بسیاری دیگر از کاربران فضای مجازی نسبت به عدم مجازات و قصاص پدر واکنش نشان داده‌اند، مطابق با ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی، پدر در جایگاه ولی دم در قتل فرزند، قصاص نمی‌شود بلکه قصاص تبدیل به دیه و تعزیر می‌شود. از این رو دادستان مطابق با ماده ۵ قانون حمایت از کودک و نوجوانان به عنوان مدعی‌العموم ورود پیدا کرده است. نعمت احمدی، حقوقدان در این رابطه به «آرمان ملی» می‌گوید: در قوانین مجازات اسلامی، حکم قصاص برای ولی دم (پدر و پدربزرگ) در نظر نگرفته نشده و حتی در قانون، حبس بلند مدت نیز برای مجرم درنظر گرفته نمی‌شود. اینکه در موضوع قتل دختر ۱۴ ساله، دادستانی به عنوان مدعی‌العموم ورود پیدا کرده، فقط برای تعیین مجازات حبس، برای قاتل است که حداکثر زمان حبس می‌تواند۱۰ سال باشد. قانون در مورد حبس آن فرد نیز ساکت است و امکان بخشش او نیز وجود دارد. دادستانی به همین دلیل ورود پیدا می‌کند که فرد بدون گذراندن حبس و زندان بخشیده نشود، البته باید منتظر ماند تا جزئیات بیشتری از پرونده منتشر شود.

چرا رومینا را به بهزیستی ندادند؟

اما نکته قابل تامل اظهارات شاهدانی است که می‌گویند رومینا در هنگام دستگیر شدن و وقتی در کلانتری حضور داشته به دلیل حفظ امنیت جانی خود و آشنایی با خلقیات پدرش تمایل به بازگشت به خانه نداشت و می‌گفت که من در خانه پدرم امنیت جانی ندارم، اما به ناچار و طبق قوانین به پدر خانواده تحویل داده می‌شود. با این حال نعمت احمدی، در ادامه توضیحاتش می‌افزاید: وقتی دختر در مراجع انتظامی و قضائی گفته است که من در خانه پدرم امنیت ندارم، چرا آن زمان دادستانی آن را تحویل بهزیستی نداد؟! در کشور‌های دیگر والدینی که با فرزندانشان بدرفتاری و آنها را آزار می‌دهند، با حکم قضائی حضانت و سرپرستی کودک را از والدین سلب می‌کنند و سرپرستی آنها را به بهزیستی می‌دهند. زمانی که یک دختر از خانه فرار می‌کند، با توجه به فضای منطقه و نوع روابط خانواده‌ها، می‌توان به راحتی حدس زد که جان آن دختر در خطر است و متاسفانه با وجود اینکه مشخص بود اولیای فرزند با او بدرفتاری کرده‌اند، باید فرزند را تحویل بهزیستی می‌دادند و همین باعث بروز چنین فاجعه بزرگی شده است.

دختران قربانی می‌شوند

یک جامعه‌شناس در رابطه با این اتفاق به «آرمان ملی» می‌گوید: قتل‌های ناموسی در ایران به‌ویژه در مناطق سنتی، از گذشته وجود داشته است و معمولا قربانیان این‌گونه قتل‌ها دخترانی هستند که بعضی رسوم را زیر پا گذاشته‌اند یا اقدامشان منجر به بی‌آبرویی خانواده سنتی شده است. احمدرضا اصغرپور ادامه می‌دهد: معمولا برادران یا پدران در جوامع سنتی به چنین اقدامات جبران‌ناپذیر و خشنی دست می‌زنند و این رفتار خاص جامعه ایران نیست، بلکه در کشور‌های دیگر مثل پاکستان و حتی درباره مهاجران پاکستانی در اروپا هم این موارد وجود دارد. این جامعه‌شناس و استاد دانشگاه می‌افزاید: این نوع قتل‌ها و مشاجره‌ها مبنایش عصبانیت‌های لحظه‌ای است و اگر اکنون از پدر دختر سؤال کنید، به احتمال ۹۹ درصد از کاری که انجام داده پشیمان است. انتشار این خبر چه تأثیری روی جامعه می‌گذارد که اصغرپور می‌گوید: معمولا افکار عمومی به سرعت تحت تأثیر این حوادث جریحه‌دار می‌شود. یعنی جامعه از این افراد متنفر می‌شود. با هم متحد می‌شوند و هم‌صدا آن کار را تقبیح می‌کنند. این باعث می‌شود قوه قضائیه به این پرونده‌ها سریع‌تر رسیدگی یا سعی کند در چارچوب قانون اشد مجازات را برای آن جرم در نظر بگیرد، چون جریحه‌دار کردن افکار عمومی یک جرم دیگر محسوب می‌شود.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار