افتتاح کتابخانه و موزه نادر ابراهیمی

شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ در ۱۴:۰۰


آیین افتتاح کتابخانه و موزه زنده‌یاد نادر ابراهیمی، نویسنده، شاعر و فیلمساز شب گذشته در خانه شعر و ادبیات منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تهران نامه و به نقل از اداره ارتباطات و امور بین الملل شرکت نوسازی عباس آباد، در این مراسم همسر نادر ابراهیمی، حجازی، مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد، مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران، قزلی رییس بنیاد شعر و ادبیات داستانی، هنرمندان و فعالان فرهنگ و هنرحضور داشتند.

سیدمحمدحسین حجازی، مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد گفت: وقتی بنا شد در خانه شعر و ادبیات، جایی بسازیم برای پاسداشت مفاخر فرهنگی و ادبی ایران و نمایش میراث مادی و معنوی به یادگار مانده از ایشان، نادر ابراهیمی نخستین شخصیت فرزانه ادبی ست که در ذهن متواتر می‌شود.

مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد با اشاره به اینکه این کتابخانه برای عموم مردم خواهد بود و به زودی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند ادامه داد: منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد به عنوان قلب فرهنگی و گردشگری پایتخت ایران، مفتخر است در ابتکاری جدید با همراهی خانواده زنده‌یاد نادر ابراهیمی، میزبانی کتابخانه و موزه نادر ابراهیمی را در خانه شعر و ادبیات بر عهده گیرد. در این مجموعه با ایجاد فضایی جدید و طراحی نوین با بهره‌مندی از نزدیک به ۴۰۰۰ کتاب موجود در کتابخانه شخصی نادر ابراهیمی، کتابخانه تخصص شعر و ادبیات تأسیس کرده است.

حجازی همچنین از بازسازی فضای موزه ابراهیمی گفت: «ضمن بازسازی فضای اتاق آن نویسنده نامی، میراث علمی، ادبی، لوح‌های افتخار و جوایز ملی و بین‌المللی، دست نوشته‌های کتب و تحقیقات، کتاب‌های حاشیه‌نویسی شده، فیلم‌ها و نسخ اول کتب ایشان به عنوان موزه در کنار کتابخانه گشایش خواهد یافت.

در ادامه احمد مسجدجامعی، عضور شورای شهر تهران به سخنرانی پرداخت و گفت: نادر ابراهیمی از جمله نویسندگانی بود که در بسیاری از حوزه‌ها دستی داشت و عشق‌اش به ایران ستودنی بود.

مسجد جامعی به این موضوع تاکید داشت که تجربه‌های شغلی نادر ابراهیمی باعث شد تا آثاری که خلق می‌کند رنگ و بوی مردم را بدهد: او آمیخته با مردم این سرزمین بود. در ادبیات معاصر ما، کمتر نویسنده‌ یا شاعری پیدا می‌شود که چون ابراهیمی ابوالمشاغل بوده باشد و این تجربه‌ها را طی کرده باشد. ابراهیمی با مردم آمیخته بود.

مهدی قزلی، رئیس بنیاد شعر و ادبیات داستانی به این نکته تاکید داشت که هر چقدر از آثار این نویسنده بزرگ بگذرد، بیشتر قدر آن را خواهیم دانست افزود: نادر ابراهیمی در همان زمان نگارش آثارش شناخته شد؛ مثلا جلال آل‌احمد کتابش را امضا کرده، سیمین دانشور در آمریکا راجع به او صحبت کرده و داریوش مهرجویی یکی از کتاب‌های او را به زبان دیگری برگردانده بود. بنابراین نادر ابراهیمی مانند جلال آل‌احمد این شانس را داشت که در دوره خودش، فرد شناخته شده و محترمی شود و هرچه که پیش برویم، این احترام بین اهالی واقعی حوزه ادبیات، بیشتر خواهد شد.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار