اعتراض پرستاران به قراردادهای ۸۵ روزه

پنج شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ در ۰۹:۵۴


آرمان ملی- منیره چگینی:‌طبق آمار رسمی، از ابتدای شیوع کرونا در کشور ۱۰۷ نفر از کادر درمانی بر اثر ابتلا به کرونا به شهادت رسیده‌اند که چهار نفر از آنها در استان گیلان بوده است، ۷۹۲ نفر به نیز کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند. با وجود اینکه اکثر مردم از جانفشانی‌های پرستاران و کادر پزشکی در کشور کمال تقدیر و تشکر را دارند و بر این باورند که اگر از خودگذشتگی‌های این افراد نبود، هم‌اکنون تعداد مرگ و میرها در کشور بسیار فراتر از میزان فعلی بود، قراردادهای ۸۵ روزه پرستاران باعث اظهارنظرها و بیانیه‌های مختلفی شده است. به‌عنوان مثال محمد میرزابیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری اعلام کرد که برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی مانند گیلان و مازندران با پرستارانی که در اپیدمی کرونا به داد بیماران رسیدند، تسویه حساب کرده یا با آن‌ها قرارداد ۸۵ روزه بسته‌اند، این کار معنا ندارد، سازمان نظام پرستاری با این کار مخالف است و این بدقولی در استخدام پرستاران را پیگیری می‌کند. برنامه چهارم و پنجم، باید سالی ٩‌هزار پرستار استخدام می‌شدند اما متاسفانه تاکنون سه هزارنفر با قرارداد ٨۵ روزه گرفته شده‌اند.

 هیچ کسی حاضر به امضای قرارداد نشد
 طاهره زاهدصفت، مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان دارای نکات قابل تأملی باشد، وی معتقد است زمانی‌که فراخوان پرستاری برای خدمت به بیماران کرونایی با قراردادهای ۸۵ روزه منتشر شد، هیچ‌کسی از این طرح استقبال نکرد. وی همچنین گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان به ناچار طبق صلاحدید دکتر شادنوش، نماینده تام‌الاختیار وقت وزیر بهداشت در گیلان، فراخوان جذب شرکتی انجام داد و  در پی این فراخوان ۲۴۱ نفر کادر پرستاری مستعفی از مراکز خصوصی یا غیرشاغل در مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه مشغول به کار شدند و علاوه بر آن ۲۹۵ نفر از پرستاران نیز به‌صورت تمدید طرح نیروی انسانی پرستاری، مساعدت لازم را با این دانشگاه داشتند. اقدام این تعداد از پرستاران در زمان بحران نسبت به ارائه خدمات به مردم در بیمارستان‌ها قابل تحسین بود اما با گذشت بیش از دو ماه هنوز بلاتکلیف بوده و حاضر به عقد قرارداد ۸۹ روزه که در دستور کار دانشگاه قرار گرفته، نیستند.
  قراردادهای پرستاران از کجا سرچشمه می‌گیرد؟
در دولت نهم، شرکت‌های خصوصی پرستاری از سوی وزارت بهداشت برچیده شد و با یک مصوبه بیش از ۲۰‌هزار پرستار به استخدام بیمارستان‌های دولتی و خصوصی درآمدند. با این اقدام تا سال ۹۳ در کشور نه پرستار فارغ التحصیل بیکار وجود داشت و نه پرستار شرکتی و قراردادی. همزمان با شیوع کرونا معلوم شد که ۳۰‌درصد پرستاران وزارت بهداشت قرارداد شرکتی و زیر مجموعه شرکت «آوای سلامت» دارند. در این رابطه محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار به «آرمان ملی» می‌گوید: در هیچ‌ مملکتی دو مقوله امنیت و سلامت را به بخش خصوصی واگذار نمی‌کنند. در قانون اساسی کشور ما نیز به اهمیت این موضوع تاکید شده و ‌مانند اکثر کشورهای دنیا، بخش پرستاری را به بخش خصوصی واگذار نمی‌‌کنند. اما حدود دو هفته پیش وقتی آقای نوبخت در لایو اینستاگرامی اعلام کردند که پرستاران شرکتی که شغل خود را از دست داده‌اند، زیر نظر وزارت کار و مشمول قانون این وزارتخانه می‌شوند و آن زمان همه فعالان این حوزه انگشت به دهان ماندند که مگر پرستاران بخش خصوصی هم در کشور ما وجود دارد! متاسفانه حالا کسانی که از بدنه وزارت بهداشت و درمان به تعدیل نیرو و قراردادهای ۸۵ روزه پرستاران انتقاد می‌کنند، خودشان عضو شرکت «آوای سلامت» هستند. شریفی مقدم در رابطه فارغ التحصیلان رشته پرستاری نیز می‌گوید: سال‌هاست که وزارت بهداشت سعی دارد که آنقدر فارغ التحصیل پرستاری با ایجاد دانشکده‌های پرستاری، تربیت نماید که اگر کسی ترک خدمت کند، پرستاران دیگر را در بیمارستان‌ها جایگزین آنها کند. به همین دلیل در مدت هفت- هشت سال، تعداد فارغ التحصیلان سالانه پرستاری از پنج‌هزار به ۱۲‌هزار پرستار رسید. امروزه مردم، هنرمندان، رسانه‌ها و همه افراد جامعه قدردان زحمات پرستاران هستند، اما حق و حقوق آنها پرداخت نمی‌شود. اگر دستگاه‌های نظارتی بعد از آنکه دو‌هزار پرستار قراردادشان را تمدید نکردند، ورود پیدا نمی‌‌کرد، حدود ۳۰‌هزار پرستار دیگر نیز قراردادشان را تمدید نمی‌کردند و نمی‌توان تصور کرد که چه فاجعه‌ای رخ می‌داد.

 

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار