اراده وزارت امورخارجه و شهرداری تهران برای احیای فضای زنده باغ ملی

یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ در ۱۱:۳۱


شهردای منطقه ۱۲، دهم فروردین در میدان مشق به استقبال روز جمهوری اسلامی رفت و برنامه‌ای ویژه‌ای با اجرای ارکستر سمفونیک البرز و خوانندگی محمد معتمدی برگزار کرد.

به گزارش «تهران نامه» به نقل از ستاد خبری جشن‌های نوروزی منطقه ۱۲،‌ جشن استقبال از روز جمهوری اسلامی،‌۱۰ فروردین‌ماه در میدان مشق تهران به همت شهرداری منطقه ۱۲ برگزار شد. قلب طهران امروز میزبان مهمانان ویژه‌ای بود که در باغ ملی حضور پیدا کردند. این جشن همراه با اجرای ارکستر سمفونیک البرز و خوانندگی محمد معتمدی بود.

محمدجواد ظریف؛ وزیر امورخارجه،‌ ‌ فاطمه ذوالقدر؛ نائب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس،‌ پروانه مافی دبیر کمیسیون امور شوراهای مجلس،‌ پیروز حناچی؛‌ شهردار تهران،‌ علی اعطا؛‌ سخنگوی شورای شهر تهران، مجید فراهانی؛‌ عضو شورای شهر و سیدحسن رسولی؛ عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران مهمانان این مراسم به میزبانی علی‌محمد سعادتی؛‌ شهردار منطقه ۱۲ بودند.

نیما کریمی که مجری این برنامه بود،‌ با دعوت از دکتر محمدجواد ظریف؛‌ وزیر امورخارجه و حناچی؛‌ شهرداری تهران سوالاتی درخصوص باغ ملی و میدان مشق مطرح کرد.

ظریف: محوطه باغ ملی بیشتر از قبل خواهد شد

دکتر محمدجواد ظریف؛ وزیر امور خارجه در آغاز صحبت، ‌ضمن تبریک سال نو،‌ به مردم برای حضور در باغ ملی خیرمقدم گفت. وی با ابراز خرسندی از اینکه فضای باغ ملی،‌ دو روز در اختیار برنامه‌های شهرداری قرار گرفته است،‌ افزود: امید داریم تا در آینده نیز بتوانیم فرصت استفاده از این منطقه زیبایی تاریخی تهران که بخش عمده‌ای از آن متعلق به وزارت خارجه است و نه همه آن را در اختیار مردم شهر تهران و سایر گردشگران قرار بدهیم تا مورد بازدید و شناخت تاریخی قرار بگیرد.

ظریف: افزایش گردشگر باغ ملی،‌ با تفاهم وزارت امورخارجه و شهرداری

وزیر امور خارجه با بیان اینکه میدان مشق و منطقه ۱۲ تنها منطقه مهم تهران در بازشناسی تاریخ نیست،‌ عنوان کرد: تمام مناطق تهران ظرفیت‌ها و پتانسیل مهمی در ارتباط با تاریخ معاصر در خود دارند که باید مورد توجه قرار بگیرد. همین تفکر ما را بر آن داشت که با وجود فشار و مشکلاتی که برای استفاده از محوطه حساس ملی وزارت امورخارجه ایجاد می‌شود، امکان استفاده بیشتر را از این فضا را فراهم کنیم؛ چون معتقدیم که مالک اصلی این مکان و این شهر و کل کشور مردم هستند و هیچ نقطه‌ای نباید از دسترس مردم خارج شود. درنتیجه این امکان از سوی ما فراهم است و شهردار محترم نیز برنامه‌هایی برای استفاده از این فضا دارند که به زودی اجرا خواهند کرد.

ظریف: وزارت امورخارجه از باغ ملی نمی‌رود

دکتر ظریف درخصوص تغییر مکان ساختمان وزارت امورخارجه از دورن محوطه باغ ملی بیان کرد: دور شدن وزارت امورخارجه از مرکز شهر اتفاق دشواری است چرا که این وزارتخانه هر روز با بخش‌های مختلف حاکمیتی در تماس است و به لحاظ امنیتی امکان ارتباط تلفنی وجود ندارد. اما راهکاری برای این اتفاق در نظر گرفته‌ایم که در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.

ظریف:‌ ساختمان تازه‌ای در باغ ملی بنا می‌شود

وزیر امورخارجه در ادامه افزود:‌ ساختمان شهربانی که توسط وزارت امورخارجه خریداری شده حالا تبدیل به موزه شده و به زودی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. همچنین در آینده در همین محوطه ساختمانی با همین معماری خواهیم ساخت که بتوانیم ساختمان شرکت نفت را تبدیل به موزه کنیم و درنهایت ساختمان اصلی وزارت امورخارجه را در دسترس عموم قرار خواهیم داد. این برنامه‌ای است که در چند سال آینده عملی خواهد شد؛ البته آغاز این طرح با ما است و بعد از ما با پیگیری آقای حناچی طرح به پایان خواهد رسید.

حناچی: طرح ایجاد فضای زنده شهری در باغ ملی کلید می‌خورد

پیروز حناچی،‌ شهردار تهران نیز در ادامه با اشاره به تاریخ میدان مشق عنوان کرد: اولین هواپیما در ایران در این میدان به زمین نشست،‌ اولین بالن نظامی از این منطقه به هوا رفت. وی در ادامه به توضیح فضای معماری میدان مشق و ساختمان‌های اطراف آن که در دوران قاجار و پهلوی اول ساخته شده پرداخت و افزود: مجموعه میدان مشق و ساختمان‌های آن را می‌توانیم با مجموعه موزه‌های مرکزی شهر لندن مقایسه کنیم. موزه پست،‌ موزه ملک،‌ موزه ایران‌باستان،‌ موزه دوران اسلامی،‌ موزه عبرت،‌ موزه شهربانی و… پتانسیل بالایی همتراز با سایر شهرهای مهم جهان دارند. تمام این ظرفیت ارزش‌های شهر تهران است که کمتر موردتوجه قرار گرفته. در همین راستا با توجه به مصوبه سال ۱۳۸۴ هیأت وزیران و در همکاری با وزارت امور خارجه،‌ تصمیم داریم که این منطقه را تبدیل به یک فضای زنده شهری کنیم.

حناچی: شهرداری در توافق با نهادها به دنبال احیای تاریخ تهران است

حناچی در ادامه با اشاره به طرح تغییراتی که وزارت امورخارجه برای دسترسی بیشتر به محوطه باغ ملی درنظر دارد، بیان کرد: وزارت امورخارجه خود به تنهایی یکی از گنجینه‌داران اصلی اسناد باارزش و اشیای هنری است. ما اصراری به تملک همه فضاها نداریم، بلکه معتقدیم که با همکاری سازمان‌ها یا نهادها ظرفیت‌های در اختیارشان که بخشی از ارزش‌های تاریخی و تهران است در دسترس و بازدید عموم قرار بگیرد. با توجه به مذاکراتی که با سازمان‌ها و نهادهای مختلف آغاز کردیم، به توافقاتی دست یافتیم که توافق با وزارت امورخارجه درخصوص باغ ملی از جمله آن است.

حناچی: با مشارکت دولت، شهرداری گردشگری تهران را فعال می‌کند

وی در پایان بیان کرد: در آخرین روزهای سال گذشته بنا به درخواستی که شهرداری تهران به دولت مطرح کرد، کارخانه سیمان ری به مدت ۳۰ سال دراختیار شهرداری قرار گرفت تا به موزه سیمان و فضای گردشگری تبدیل شود. اطمینان دارم با بهره‌برداری درست از این ظرفیت، فضای گردشگری در جنوب شهر تهران،‌ منطقه ری، چشمه آب‌علی و ابن‌بابویه تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. همین‌جا از دولت تشکر می‌کنم و نوید این را می‌دهم که با توجه به رابطه خوبی که میان شهرداری تهران و دولت وجود دارد،‌ در یک مشارکت اتفاقات مثبت و خوبی برای مردم شهر تهران فعال خواهند کرد.

در ادامه برنامه ارکستر سمفونیک البرز روی صحنه آمدند و قطعاتی را بی‌کلام و با خوانندگی محمد معتمدی اجرا کردند. این برنامه با استقبال پرشور مردم همراه بود.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار