اجرای ۲۸۸ پروژه فرهنگی در ۲۵ سال

چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ در ۱۵:۱۴


سرپرست شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران گفت: در طول ۲۵ سال گذشته و از زمان تاسیس شرکت تاکنون ۲۸۸ پروژه فرهنگی فرامنطقه ای توسط این شرکت مطالعه، طراحی و اجرا شده است.

به گزارش تهران‌نامه، علیرضا آقایی، با اشاره به تاریخچه تاسیس شرکت توسعه فضاهای فرهنگی در سال ۱۳۷۲ با هدف توسعه و تجهیز فضاهای فرهنگی‌ اجتماعی، هنری و ورزشی مورد نیاز شهروندان کلان‌شهر تهران، گفت: این شرکت از زمان تاسیس تاکنون نسبت به شناسایی پروژه‌های مورد نیاز، مطالعه، طراحی، اجرا و نظارت بر اجرای عملیات ساختمانی و معماری، آثار ماندگار معماری و فنی-‌مهندسی بر جای نهاده است؛ آثاری که اینک هر کدامشان در شهر تهران و برای شهروندان تهرانی منشأ برکات فراوانی هستند.

سرپرست شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران به اقدامات قابل توجهی که در این ۲۵ سال سابقه فعالیت شرکت توسعه برای تبدیل تهران به کلان شهر توسعه یافته صورت گرفته است اشاره کرد و گفت: با توجه به چشم انداز ۱۴۰۴ شرکت مبنی بر دستیابی به شهری توسعه یافته از منظر فرهنگی، اجتماعی با زیر ساخت ها و فضاهای توسعه یافته فرهنگی، توزیع متناسب و متعادل فضاهای مربوطه در محدوده جغرافیایی شهر به منظور ارتقاء کیفیت زندگی، بخشی از تمامی پروژه‌های مدیریت شهری طی سال‌های اخیر، با نگاه فرهنگی احداث شده است که شرکت توسعه فضاهای فرهنگی سهم بسزایی در اجرای این پروژه ها داشته است.
آقایی تصریح کرد: سبک جدید طراحی فضاهای فرهنگی شهری مانند «پردیس‌های سینمایی و تئاتر، خانه-موزه‌ها، باغ-موزه‌ها،…» بر اساس کارشناسی درست و استاندارد در ایران، و همچنین در امور طراحی و ساخت مساجد، هیئت نظارت بر طراحی مساجد در سطح کلان شهرهای ایران، برای اولین بار در شرکت توسعه فضاهای فرهنگی پایه گذاری شد.

وی افزود: از  ۲۸۸ پروژه شرکت توسعه که به طور عمده در ۴ دسته پردیس های سینمایی و تئاتر، موزه ها ( خانه-موزه و باغ موزه)، مساجد، مجموعه های ورزشی و تجاری قرار می گیرند ، ۹۰ درصد آنها در ردیف پروژه های عملیاتی (از مرحله مطالعه تا اجرا) و ۱۰درصد نیز مطالعاتی بوده است.

به گفته سرپرست شرکت توسعه، مجموعه های پردیس‌های سینمایی ملت و آزادی، پردیس تئاتر تهران ، موزه موسیقی و موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد، خانه موزه سیمین و جلال و خانه موزه استاد انتظامی، باغ موزه قصر و باغ موزه دفاع مقدس، مسجد ۷۲ تن از جمله مجموعه های شاخص فرهنگی اجرا شده طی ۲۵ سال فعالیت عمرانی فرهنگی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران بوده است و همچنین مجموعه شاخص مرکز نمایش های آیینی صبا نیز که در دست اجرا قرار دارد.

مناطقی که بیشترین پروژه‌ها را داشته‌اند

علیرضا آقایی گفت: اجرای ۲۸۸ پروژه فرامنطقه ای فرهنگی یکی از مهم ترین دستاوردهای شرکت توسعه فضاهای فرهنگی که بیشترین تعداد پروژه ها در منطقه ۳ انجام شده است و این منطقه با ۳۲ پروژه و اختصاص ۱۱٫۵درصد از کل پروژه ها در رده اول و منطقه ۱۲ نیز با ۳۱ پروژه در رده دوم توسعه فضاهای فرهنگی و اجتماعی قرار گرفته است.

وی افزود: پروژه های واقع در منطقه۳ در راستای تبدیل اراضی عباس آباد به قطب فرهنگی و گردشگری و منطقه ۱۲ به منظور حفظ بافت تاریخی و ارتقای کیفیت زندگی انجام شده است.

آقایی با یادآوری این نکته که ۱۱ درصد از کل پروژه های شرکت توسعه فضاهای فرهنگی در قلب پایتخت اجرا شده است، تصریح کرد: در سالهای اخیر ۱۸ پروژه فرهنگی و مذهبی در مناطق ۴ و ۲۰ اجرا شده است که به دنبال آن سرانه فرهنگی این مناطق افزایش یافته است.

پروژه‌های در دست مطالعه، طراحی و اجرا

سرپرست شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران همچنین به اجرای پهنه‌های فرهنگی در کلانشهر تهران اشاره کرد و افزود: با توجه به رویکرد جدید شهرداری تهران در ایجاد شهری برای همه و ایجاد پلازاهای فرهنگی، در همین راستا مطالعه، طراحی و ساماندهی پهنه فرهنگی رودکی، راسته کتابفروشان، راسته ساز و نوا،گذر فرهنگی لاله زار،راسته صنایع دستی، راسته تئاتر و نمایش از جمله پروژه های جدیدی ست که وظیفه اجرای آنها طی بودجه ابلاغ شده از سوی شورای شهر تهران به شرکت توسعه فضاهای فرهنگی محول شده است و در حال حاضر در مراحل نهایی مطالعاتی قرار دارند.

نظرسنجی

  • Sorry, there are no polls available at the moment.

آخرین اخبار